Hamilelikte 1. Hafta

Hamile kalmayı planlıyorsanız şimdiden sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklarınızdan vazgeçmelisiniz. Eğer düzenli olarak kullandığınız bir ilaç var ise hamilelik süresinde herhangi bir etkisi ya da zararı olacak mı bunu öğrenerek ilacınızı kullanmalı ya da bırakmalısınız. Hamilelik 40 haftalık uzun süren zor ama bir yandan da keyifli bir süreçtir.

Hafta Hafta Gebelik

Kimi anne adayları hamilelik süresini hayatının en özel anları olarak düşünse ve hissetse de kimi anne adayları için hamilelik daha zor ve yorucu geçmektedir. Anne ve bebek olarak sağlıklı bir geçirebilmek için doktor kontrollerini aksatmadan düzenli olarak takip etmek gerekir.

Hamilelikte 1 Hafta

İlk 3 haftada rahimde oluşmuş bir bebek yoktur. Son adet gününden 2 hafta sonra bebek anne rahmine yerleşmektedir. Bu süre içerisinde sperm ve yumurta döllenme sürecindedir. Pek çok anne adayı hamile olduğunu anladığı andan itibaren doğumunu hesaplar fakat doğru olan ise anne adayının son adetinden 2 hafta sonrası olarak hesaplamaktır.

Anne ve bebekte ruhsal ve fiziksel olarak değişimler gerçekleşmektedir. Her geçen gün annede ve bebekte farklı değişimler gözlemlenmektedir. Bebeğin kontrol esnasında tam olarak görülebilmesi 4. hafta itibari ile başlar ve doktorlar da kontrolleri de 4. hafta itibari ile gerçekleştirmektedir. Son olarak hamile olup olmadığınızı anlamak için ise bir gebelik testi alarak öğrenebilirsiniz.

Hamileliğin 1. haftası anne adayının son adetinin ilk günü olarak baz alınmakla birlikte aslında ilk haftada henüz gebelik yoktur. Bu hafta yumurtanın bırakıldığı ve dölleneceği sperm hücresini beklediği hafta olmakla birlikte, anne ve baba adayı için de karar vererek bekleme sürecidir. Son adet tarihinin ilk günü itibariyle 1. hafta gebelik başlamış olmaktadır. 40 hafta olarak takip edilen gebelik sürecinde hafta hafta hem anneyi, hem de bebeği bekleyen gelişmeler takip ediliyor.

aslında öncelikli olarak psikolojik açıdan kendinizi hazırlamanız gereken bir haftadır. Bazı anne adayları gebeliği heyecanla beklerken, bazıları içinse bu sürpriz olabilir. Henüz hamile olmasanız da bu fikre kendinizi alıştırmak ve hazır olmak son derece önemlidir. 1. hafta gebelik sürecinden itibaren artık iki can taşıdığınızın farkında olmalı, stresten uzak durmalı ve sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz.

Peki bu süreçte nasıl bir beslenme düzeni takip edilmelidir?

Hamile kalmak için çabalayan ve hamileliğin ilk haftasında bulunan kadınlar özellikle folik asit yönünden zengin besinleri tüketmelidir. Hamilelik sürecinde bulunan ve hamile kalmak isteyen kadınlar kesinlikle alkol, sigara ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklardan uzak kalmalıdır. Bu tür maddeler doğum sırasında bazı komplikasyonlara ya da bebekte sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu nedenle süreci ile birlikte anne adayları kesinlikle kötü alışkanlıklardan kaçınmalıdır. Ayrıca dikkat etmeleri gereken bir diğer nokta ise reçetesiz ilaç kullanımından uzak durmaktır.

Gebeliğin 1. haftası annenin yumurta gelişimi başlamaktadır. Elbette ki bu süreçte bir hekime başvurarak Kızamıkçık ve Hepatit B gibi aşıların da yaptırılması gerekiyor. Bu süreçte kafein tüketimini de birden olmasa bile yavaşça azaltmanız faydalı olur. Çünkü kafein gebeliğin ilk dönemlerinde göğüslerdeki hassasiyeti artırmakla birlikte uykusuzluğa neden oluyor. Elbette ki gebelik sürecinde düzenli uyku da son derece önemli noktalardan birisidir. 1 haftalık gebelik süreciniz başladıysa sizleri oldukça heyecanlı günler bekliyor. Şimdiden hazır olsanız iyi olur!

Bu yazı için 1 Yorum yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*