Hamilelikte 1. Hafta

Hamile kalmayı planlıyorsanız şimdiden sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklarınızdan vazgeçmelisiniz. Eğer düzenli olarak kullandığınız bir ilaç var ise hamilelik süresinde herhangi bir etkisi ya da zararı olacak mı bunu öğrenerek ilacınızı kullanmalı ya da bırakmalısınız. Hamilelik 40 haftalık uzun süren zor ama bir yandan da keyifli bir süreçtir.

Hafta Hafta Gebelik

Kimi anne adayları hamilelik süresini hayatının en özel anları olarak düşünse ve hissetse de kimi anne adayları için hamilelik daha zor ve yorucu geçmektedir. Anne ve bebek olarak sağlıklı bir geçirebilmek için doktor kontrollerini aksatmadan düzenli olarak takip etmek gerekir.

İlk 3 haftada rahimde oluşmuş bir bebek yoktur. Son adet gününden 2 hafta sonra bebek anne rahmine yerleşmektedir. Bu süre içerisinde sperm ve yumurta döllenme sürecindedir. Pek çok anne adayı hamile olduğunu anladığı andan itibaren doğumunu hesaplar fakat doğru olan ise anne adayının son adetinden 2 hafta sonrası olarak hesaplamaktır.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Anne ve bebekte ruhsal ve fiziksel olarak değişimler gerçekleşmektedir. Her geçen gün annede ve bebekte farklı değişimler gözlemlenmektedir. Bebeğin kontrol esnasında tam olarak görülebilmesi 4. hafta itibari ile başlar ve doktorlar da kontrolleri de 4. hafta itibari ile gerçekleştirmektedir. Son olarak hamile olup olmadığınızı anlamak için ise bir gebelik testi alarak öğrenebilirsiniz.

Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*