Hamilelik Döneminde Müzik

Hamilelik dönemi başladığı andan bitimine kadar birçok konuda hem anne hem de bebek sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Hamilelik döneminde doğru beslenme, mevsime göre giyim tercihi, sağlık sorunları yaşanmaması için alınacak önlemler ve esnasında yapılacak uygun egzersizler dikkatle araştırılmalı ve doktor gözetiminde uygulanmalıdır.

Gebelik hesaplama yöntemi ile bebeğinizin kaç haftalık olduğunu bilmeniz, onun sağlıklı gelişimi için gerekli bir şeydir. Gebeliğin haftalık sürecine bağlı olarak beslenme şeklinizi düzenleyebilir, egzersiz programlarına katılabilirsiniz. Hamilelik döneminde önemli bir diğer konu ise müziktir.

Hamilelik Döneminde Müzik

Müzik insan üzerinde fazlasıyla etkilidir. Duyguların şekillenmesinde fazlasıyla etkili olan müzik, sakinleşmeye ya da enerji değişimlerini etkiler. Hamilelik dönemimin 24. haftasında bebek artık dış dünya ile iletişim kurmaya başlar. Sesleri algılar ve bazen ona göre tepkiler verebilir.

Hamileliğinizin 24. haftasından sonra bebeğinize dinleteceğiniz müzikler doğumdan sonra da faydalı olacaktır. Bu durum yapılan araştırmalar tarafından tam olarak kanıtlanmasa da olumlu bir etkisi olduğu tartışılmaktadır. Müzik seçimleriniz sakin ve ritmik devamlılığa sahip olmalıdır.

, dinlendirici müzik veya caz müzik türleri bu sürecinizde size ve bebeğinize yardımcı olabilir. Sizin dinlediğiniz sakin müzikler kan akışınızı ve buna bağlı olarak kalp atışlarınızı düzenlerken bebeğiniz de bunu algılayarak kendini anne karnında daha rahat hissedecektir.

Yapılan araştırmalara göre bir diğer gözlem notları da, hamilelik esnasında dinletilen sakin müziklerin doğum sonrasında da etkili olmasıdır. Bebeğiniz ağladığında ya da huzursuz olduğunda gebelik esnasında dinlettiğiniz müzikler ile sakinleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*