Hamilelik Döneminde Doğru Beslenme

Hamilelik bir kadın için doğal bir fizyolojik bir olaydır. Hamilelik döneminde kadın vücudunda ikinci bir canlı yaşaması ve büyümesi ile birlikte bazı değişiklikler görülmektedir. Bu yüzden hamile bir kadın hamileliği boyunca kendi fizyolojik ihtiyaçlarını karşılamak, vücudundaki besin öğeleri yedeğini dengede tutmak ve bebeğin normal gelişimini sağlamak için dengeli ve yeterli ölçüde beslenmek zorundadır.

hamilelikte-beslenme

Hamilelik boyunca anne adayının dengesiz ve yetersiz beslenmesi sonucunda bebekte oluşabilecek sağlık sorunlarını şu şekilde sıralayabiliriz. Ölü doğum, erken doğum (prematüre), düşük doğum ağırlıklı olması, bedensel ve zihinsel yönden özürlü bebek doğumu gibidir. Hamilelik döneminin ilk üç ayında oluşan toplam ağırlık 1 ile 1/5 kg arasındadır. İkinci 3 ayda 4 ile 5 son üç ayda ise 5 ile 7 kg arasındadır. Yani dokuz ay boyunca anne adayının aldığı kilo 9 ile 14 kg arasında değişmektedir.

Hamilelik döneminde doğru şöyle olmalıdır:

Süt, yoğurt, peynir, et, yumurta, kurubaklagil, taze sebze ve meyveler, tahıllar olarak ekmek, pirinç, bulgur ve makarna tüketilmelidir. uyku süresi 7-8 saat ile sınırlandırılmalıdır. Sık sık, azar azar beslenilmeli ve asla öğün atlanmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*