Hafta Hafta Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Gebelik hesaplaması için ilk kriter hamileliğin belirtileri arasında ilk sırada yer almakta olan adet gününün gecikmesidir. Bununla birlikte hamileliğe ilişkin diğer belirtiler de göz önünde bulundurularak doktor kontrolleri ve uygulanan testlerin doğrulanması ile gebelik kesinleşir.

Gebeliğin kesinleşmesi ile birlikte son adetinizin ilk günkü tarihi ile hafta hafta gebelik hesaplaması yapmak ve kaç günlük ya da haftalık hamile olduğunuzu, bebeğinizin dünyaya geleceği muhtemel tarihi hesaplamak mümkündür.

Gebelik Hesaplama

Hamilelerin çoğunluğu gebeliğini kendi hesaplamakta ya da doktorundan öğrenmektedir. Ancak her iki durumda da adaylarının kafa karıştırması ya da yanlış hesaplama yapması muhtemeldir.

Kafa karıştıran konuların başında ise 1 ayın 4 hafta sürdüğü şeklinde hesaplama yapılmasıdır. Oysaki 1 ay 4 hafta 3 gün sürmektedir. İşte bu aşamada kafa karışmasını engellemek için ay hesabı değil hafta hesabı yapmak doğrudur.

Gebelik sürecinizde her şeyi hafta hesabına göre yapmanız ve takip etmeniz daha doğru olacaktır.

Gebelik süreci toplam 40 hafta olmakla birlikte çoğu gebelikte doğumlar 38-40 hafta arasında gerçekleşmektedir.

Hafta hafta gebelik hesaplamada sizlere ufak bir örnek verelim. Örneğin; adayımızın son adet tarihi 1 Ağustos 2018 olsun. Anne adayının muhtemel doğum tarihini hesaplamak için 7 gün ekliyoruz: 1+7=8. Ardından 3 ay çıkarmamız gerekiyor. Örneğimizdeki anne 8. ayda olduğu için 8-3=5, yani anne adayımız 8 Mayıs 2019’da 40 haftasını doldurarak doğum yapacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*