GPS Nasıl Çalışır?

Gps olarak bildiğimiz Küresel Konumlandırma Sistemi’ni (Global Positioning System) duymuşsunuzdur. Bu sistemin kullanıldığı aygıtlar, yerküre üzerinde tam olarak hangi noktada bulunduğumuzu belirlemeye yarar.

Dağlarda yürüyüş yapan, tekneyle okyanusa açılan, yabancı bir kentte bulunan ya da arabasıyla gideceği yolu bulmaya çalışan insanlar için GPS mucize bir alettir. GPS alıcısı varken kaybolmak söz konusu değildir.

Küresel konumlandırma sistemi için hizmet veren 24 uydu var. Bu uydular, yeryüzünden 20.000km yukarıda Dünya çevresinde dolanır. Dünya’nın çevresindeki bir turlarını 12 saatte tamamlarlar. Bu uydular, radyo dalgası sinyali yayar. GPS aygıtında bir alıcı bulunur. Üç uydudan gelen radyo dalgaları, bu alıcı tarafından yakalanır. Aygıt, otomatik olarak uydulardan uzaklığını hesaplar. Bu sayede aygıtın, o sırada yeryüzünde bulunduğu nokta enlem, boylam ve yükseklik olarak belirlenir. Bu bilgiler aygıtın ekranında gösterilir. Eğer aygıta harita yüklenmişse, kullanıcı nerede olduğunu harita üzerinde de görebilir. Hatta bir rehber gibi, belli bir yere ulaşmak için hangi yoldan gidilmesi gerektiğini bile “söyleyebilir”!

GPS aygıtının neden üç uydudan sinyal alması gerekir?

Gps Nasıl çalışır

Tek bir uydudan gelen sinyaller bizim yeryüzündeki konumumuzu kesin olarak belirleyemez. Bir yolculuk sırasında kaybolduğunuzu düşünelim. Birine soruyorsunuz; o da Ankara’ya 150 km uzaklıkta olduğunuzu söylüyor. Ancak, bu bilgi tek başına bir işe yaramıyor. Çünkü Ankara’dan 150 km uzaklıktaki herhangi bir yerde olabilirsiniz. Bu, tek bir uydudan sinyal alınmasına örnek!

Birine daha soruyorsunuz. O da size Kırşehir’den 270 km uzaklıkta olduğunuzu söylüyor. Bu da bir işe yaramıyor, çünkü bu iki çemberin kesiştiği A ya da B noktalarının birinde olabilirsiniz. Bu da iki uydudan sinyal alınmasına örnek!

Üçüncü bir kişi de Çankırı’ya 220 km uzaklıkta olduğunuzu söylüyor. Bu üç bilgi sayesinde Kırıkkale civarında bir yerlerde olduğunuzu anlıyorsunuz. Bu örnekte olduğu gibi, üç uydudan alınan sinyallerle yeryüzündeki konumunuz kesin olarak belirlenebiliyor.

Bu yazı 16 Ocak 2018 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 1.746 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*