Gözlüğün Tarihçesi

Takan kişilere muzur vatandaşlar tarafından “dört göz” dedirten gözlük, 13. yüzyılda ortaya çıkmadan önce, gözlerinde bozukluk olan insanlar iş yapamamaya, evden dışarı bile çıkamamaya, hatta ömürlerini böyle geçirmeye mecbur kalmışlardır.

Ilk Gözlük

Camsız bir gözlük düşünülemeyeceğine göre gözlüğün tarihi bundan 4500 yıl önce bulunan camla başlar. Ve bulunduktan sonra antik dünyadaki insanlar, camın belli bir formunun cisimleri büyüttüğünü keşfedip optik bilgilere sahip olurlar. Hatta Girit’te yapılan kazılarda milattan önce 1000 yılına ait büyüteç örnekleri bulunmuştur.

Gözlüğü ilk bulan kişi meçhuldür. Yapılan onca araştırmaya rağmen hiçbir şekilde adına rastlanılmamıştır. Yalnız şöyle bir bilgi mevcuttur. 13. yüzyılda Venedik ve İtalya’nın cam üretimiyle ünlü olan bir yer olması sebebiyle, bu kişinin büyük ihtimalle 1250 ya da 1280 yıllarında Venedik’te yaşamış olabileceği düşünülmektedir. Yani cam varsa gözlük var, gözlük varsa bulan arkadaş da oralarda olabilir mantığıyla hareket edilerek bu kanıya varılmıştır.

Gözlüğün Tarihi

İlk gözlüklerin mercekleri konveks, yani dışbükey idi ve sadece yakını görme problemi olanların işlerine yarıyordu. Uzağı görme sorunu olanların derdine çare olacak içbükey merceklerin üretilmesi için daha çok fırın ekmek yenmesi gerekiyordu.

Gözlüğün gelişimi yüzyıllar boyunca kağnı hızıyla devam etti.

Eski Gözlükler

Uzağı görme sorununu yani miyopluğu düzeltecek merceklerin ancak 15. yüzyılda yapılabilmesinin sebebi, o tarihten önce gözlüğün daha çok yakını okuma amaçlı kullanılması ve içbükey merceklerin üretilmesinin daha zor ve pahalı olmasıydı. Yani içbükey mercekler bulunana dek, uzağı göremeyenler ne halleri varsa görüyorlardı.

Gözlüğün Icadı

Gözlük icat edildiği zaman burnun üzerinden ikide bir düşüp insanları sinir ediyordu. Bulunuşundan ancak 350 yıl sonra yüzün ortasına düşmeden tutturulabildi. Sabit gözlük sapını ise 1730’da Londra’da Edward Scarlett adlı kişi yaptı.

Edward Scarlett

14. yüzyılın ortalarında İtalyanlar gözlük camlarını mercimeğe benzettikleri için bu camlara mercimek anlamına gelen “lenticchie” adını verdiler. İngilizcesi de “lentil” olan mercimek, yaklaşık iki yüzyıl gözlük camı anlamında da kullanıldı. Günümüzde kullanılan “lens” adının kökeni de bu sebeple mercimeğe dayanıyor.

Ilk Güneşgözlüğü

İlk gözlükçü dükkanı Francis Mc Allister tarafından 1783’de Philadelphia’da açıldı. İlk güneş gözlüklerini ise 1430 yılında Çinliler kullandı. Duman isine tutup kararttıkları gözlükleri sanıldığı gibi gözlerini güneşten korumak için takmıyorlardı. Başta mahkemeler olmak üzere birçok yerde düşünceleri ifadelerinden belli olmasın diye takıyorlardı. Tam bir Çin işi denilebilecek bu taktik, ilerleyen zamanlarda güneş gözlüklerinin doğmasına neden olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*