Göçmen Kuşlar Yollarını Nasıl Bulur?

Kuşlar gerçekten çok şanslı hayvanlar. Hayranım onlara! Kanatlarını çırpınca hooop hemen istediklere yerde olabiliyorlar. Göçmen kuşlara ise hada çok hayranım. Bu kuşlar ilkbaharda kuzeye, sonbaharda ise güneye doğru göç ediyorlar ve yollarını hiç şaşırmıyorlar. Ben bile ara sıra evimin yolunu şaşırıyorken, nasıl oluyor da onlar hiç kaybolmuyorlar?

Göçmen Kuşlar Yollarını Nasıl Bulur

Acaba en önde giden liderlerinin elinde bir pusula mı var?

İnsanlardan aşırmış olabilirler mi? Yok yok. Belki de astronomi öğrenmiştir bazıları. Güneş ve yıldızlara bakarak doğru yönde olup olmadıklarını anlıyorlardır. Ama o zaman da hava bulutluyken ne yapacak bu şaşkınlar? Oturup havanın açılmasını mı bekleyecek? Şaka şaka, tabii ki işin doğrusunu biliyorum. Çünkü kuşların beyninde bir sensör var. Bu dünyanın manyetik alanlarını hissetmelerini sağlıyor. İçlerindeki pusula sayesinde lider kuş kuzey ve güney yönlerini ayırt edip o tarafa götürebiliyor.

Göçmen Kuşlar

Kuşlar göç sırasında genelde 7-8 bin metre yüksekliğe kadar çıkabilmektedir. Fakat bu konuda rekor benekli akbabaya aittir. Yıllar önce bir benekli akbaba 11 bin metre yükseklikten uçarken bir uçağın motoruna girerek bu rekordan haberdar olabilmemizi sağlamıştır.

Çöl karıncaları yuvalarını bulmak hem Güneş’e bakar hem de antenlerini çalıştırıp etrafı koklar. Güneş’e bakıp kabaca doğru yönde olup olmadıklarını anlıyor, sonra da yuvalarına özgü kokuyu takip edip yuvasını buluyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*