Gıda Boyası Nasıl Yapılır?

Gıda boyasına her yerde ihtiyaç duyulabiliyor. Özellikle gıda sektöründe olanlar gıda boyasının işlevini iyi bilirler. sayesinde yiyeceklere, içeceklere hoş ve dikkat çekici renkler verilebiliyor. Gıda boyasını evinizde karışımlar ile yapabilirsiniz!

gıda-boyası

Renkli Gıda Boyası

Malzemeler

1 kilogram siyah
3 su bardağı sıcak su

Yapılışı

Havuçları güzelce temizleyip, robotta çekiniz. Ardından üzerilerine sıcak suyu dökünüz ve 5 dakika bekletiniz. Beklettikten sonra iyice sıkıp, suyunu çıkartınız. Ardından çıkan suyu buz kalıplarına dökünüz ve buzluğa koyunuz. Donma işleminin ardından ihtiyaç duyduğunuz yerlerde kullanabilirsiniz!

Malzemeler

2 kilo kırmızı nar

Yapılışı

2 kilo kırmızı narı güzelce temizleyin ve iyice ezip, suyunu çıkartınız. Çıkan suyu buz kalıplarına paylaştırınız ve buzlukta dondurup, poşetleyiniz. Ardından ihtiyaç duyduğunuz yerlerde kullanabilirsiniz. Kırmızı gıda boyasının diğerlerine göre kolay bir yapısı vardır.

Yeşil Renkli Gıda Boyası

Malzemeler

1 kilogram ıspanak sapı
Bir miktar da kaynamış su

Yapılışı

İlk işlem olarak ıspanağı güzelce yıkayınız. Ardından sap ve yapraklarını ayırınız. Saplarını doğrayıp, kaynayan suyu da üzerine ilave edip, 10 dakika kadar bekletiniz. Ardından blender ile çekiniz ve süzgeçte süzdürünüz. Suyunu da buz kalıplarına dökünüz ve buzluğa koyunuz. Yine donmasının ardından poşetleyip, saklayınız. İhtiyacınız olduğunda da poşetlerden doğru gıda boyanızı kullanabilirsiniz.

Gıda boyasını gördüğünüz gibi basit işlemlerin ardından yapabiliyorsunuz. Genellikle her rengin yapılışı aynıdır. Sadece doğru yapmayı bilmelisiniz, gerisi oldukça kolay bir şekilde geliyor. Gıda boyası ile yiyeceklere farklı renkler verebilirsiniz, kolay gelsin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*