Geometri Tarihi

Uzayın ve uzayda tasarlanabilen biçimlerin, kurallarına uygun bir biçimde incelenmesini konu alan bir matematik dalı olan geometri, Nil Nehri kıyılarında doğmuştur. Bu ırmağın sık sık taşması, civardaki tarlaların sınırlarını siliyor ve Mısırlıları zor durumda bırakıyordu. Çünkü tarlaların sınırlarını yeniden çizmek, herkesin hakkı olan toprağı adil bir biçimde belirlemek için geometri gerekiyordu.

Geometri, ilk olarak insanların çevrelerinde gördükleri doğal şekilleri sezinlemeleri şeklinde başlamıştı ve daha çok görsel türdeydi. İkinci aşamada şekillerin ölçülmesi geldi. Milattan önce 1550 tarihinde yaşamış olan Ahmes’in papirüsünden edinilen bilgiler ışığında, dikdörtgen ve üçgenlerin ölçülmesi işleminin ilk kez Mısır’da yapıldığı saptandı.

Ahmes

Zaman içinde geometri çalışmalarına Çin de katıldı ve milattan önce 1100 tarihinde yazılan ve “Dokuz Bölüm” adı verilen bir kitapta, dik açılı ve ispatsız olarak teoremi bulunmaktadır. Daha sonra ilerletilmiş Çin geometrilerinde çok zekice tasarlanmış buluşlar gerçekleşmiş, yine Çinliler tarafından geometrik görünümle Pisagor teoreminin ispatı yapılmıştır.

Ilk Geometri

Geometriyi çok iyi kullanan medeniyetlerden biri de Romalılardır. Romalılar arazi ölçümleri, şehir yerleşimleri, su kanalları ve savaş sanatında bol bol geometriden faydalanmışlar, fakat görsel geometriyi fazla kullanmamışlardır.

Görsel geometrinin kökeni Yunanistan’a dayanır. Bu alandaki ilk çalışmalar Thales’in eserlerinde görülür. Geometri teoremlerini Mezopotamya ve Mısır’dan gören Thales, altı tane teorem üreterek bunların ispatını gerçekleştirir. Bin yıl süren bu görsel Yunan geometrisi zamanla geriler ve yeni bir çalışma geliştirilemez.

Arapça Geometri

Yunan kültürünü ve geometrisini geliştiren Müslüman adamları, Yunan klasiklerini, geometrilerini, fen bilimlerini ve felsefelerini Arapça’ya çevirmişlerdir.

Rönesans’a gelindiğinde tasarı geometri olayı başlamış, büyük ressamlar ve mimarlar bu geometriden faydalanmışlardır. Fakat onu gerçek bir matematik sistemi haline getiren Gaspard Monge olmuştur. O gün bugündür okulda bu dersten 100 alanlarınsa sevinçten gözleri dolmuştur.

Geometri

DAİRENİN ALANI VE ÇEVRESİ NASIL HESAPLANIR?

Bu yazı 01 Mart 2018 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 4.334 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*