Geminin Tarihçesi

Araştırmalara göre ilk gemi de Mısırlıların işidir diyoruz, başka da şey demiyoruz. Ve Mısırlılar bilinen bu en eski gemiyi, Firavun Keops’un cenaze töreni için inşa ettiler. Bir kullanımlık bu gemi Keops’un cenazesini Nil Nehri’nde yüzdürdükten sonra ne hali varsa görmüş, akabinde karaya oturmuş ve günümüze kadar da bir daha kalkmamıştır.

Ilk Tekne

Daha sonra Nil Nehri’nin ticari olanakları gemi taşımacılığını zorunlu hale getirince gemi yapımına başlanmış. İndus Nehri kenarında yaşayan Hintliler de ilk kez gemi inşa eden topluluklar arasındadır. Mısırlıların gemi tasarımını geliştiren Fenikeliler de Hint Okyanusu’na gidip dönebilecek sağlamlıkta gemiler yapmışlardır.

Ilk Gemi

Herkesçe bilinen, Kuran’da ve diğer bütün dini kaynaklarda adı geçen Nuh peygamberin gemisinin hangi dönemde yapıldığı ise henüz kesin olarak bilinmemektedir.

Araştırmacıların Roma yakınlarında yaptıkları kazı çalışmalarından elde ettikleri bilgilere göre, milattan önce 450 yılından başlayarak gemilerin yük taşıma kapasitesinin arttırıldığı, “Ah, o gemide ben de olsaydım” diye şarkı söyleyen tayfalarıyla beraber yüzdürüldüğü bilinmektedir.

Kürekli Gemi

Zaman geçti ve iş döndü dolaştı gene Çinlilere geldi. Kendileri “cung” adını verdikleri bir tekne tasarladılar. Yüzdüğü sulara ve rüzgara çok iyi uyum sağlayan bu cunglar, batılılar tekneyi bulmadan on beş yıl önce, yani milattan önce 250 yılından itibaren kullanılmaya başlanmıştı. Gemi yapımı alanındaki en büyük buluşları hasır yelken olan Çinlilerin cunglarından, Marco Polo bile seyahatnamesinde bahsetmiştir.

Osmanlı Donanması

Tabii tüm bu olaylar olurken Japonlar da bu işten kusur kalmamış ve diğer doğu ülkeleriyle beraber kendilerine uygun cunglar yapmışlardır.

Haliç

Zaman geçti, insanlar da gemiler de arttı ve takvimin dokuzuncu yüzyıla gelip dayandığında sahiller tersanelerle doldu. Osmanlılar zamanında ilk tersane 1390 yılında Gelibolu’da ve 1455 yılında İstanbul Haliç’te inşa edildi. Hatta o dönemlerde Haliç tersanesi dünyanın en büyük tersanesi olarak biliniyordu ve kendisine diğer devletlerce nazar değdirilmeye çalışılıyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*