Gelinliğin Tarihçesi

İlk defa Türk toplumundan dünyaya yayılmış olan gelinliğin tarihi, oba sistemiyle yaşayan eski Türklerin düğün geleneklerine dayanır.

Oba sisteminde, evlenecek olan gelin güzelce giydirilir ve başına temizliği, namusu ve bekareti temsil eden kırmızı bir tül örtülerek baba evinden öyle çıkartılırdı. Türkler yerleşik hayata geçip İslamiyet’i kabul ettikten sonra bu adet Araplara geçti. Avrupa’dan gelen zenginler ve sanat adamları Türklerdeki adetini, ülkelerine dönünce zengin ve seçkin kimselere anlattılar. Ve böylelikle , Avrupalı gelinler tarafından da giyilmeye başlandı.

Gelinliğin Tarihçesi

İlk başlarda saten ve ipek kumaşlarla yapılan gelinlik daha sonra beyaz tülden dikildi. Beyaz gelinliği benimseyen Avrupalılar, gelinlerin düğünlerinde giydikleri bu özel kıyafetin onların masumluğunu, temizliğini ve yeni bir hayata güzel başlamasını yansıttığını düşünerek gelenekleri haline getirdiler.

Gelinliğin Tarihi

Türkiye’deki ilk beyaz gelinliği giymek ikinci Abdülhamid’in kızı Naime Sultan’a nasip oldu. Avrupa’da bir düğünde gelinin üzerindeki beyaz gelinliği görüp hayran kalan Naime Sultan, kendi düğününde de bu gelinlikten giydi. Daha sonra gelinlik adeti İstanbul’da yaşayan yabancı uyruklu vatandaşların uygulamasıyla diğer şehirlere sıçradı.

Günümüzde gelinliğin her ne kadar beyaz olan türü tercih edilse de, Anadolu’da kırmızı başta olmak üzere çok renkli ve nakışlarla işlenmiş denilen gelinlikler de tercih edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*