Gebelik Hakkında Merak Edilenler

Gebelik dönemi her kadının hayatındaki en özel ve en önemli süreçlerden birisidir. Oldukça hassas ve dikkat edilmesi gereken gebelik döneminde kadınların aklını birçok soru kurcalar. Anne adayı her konuda en doğru adımı atmak ister ve özellikle de ilk kez anne olacak adayların soruları daha fazladır. Eğer siz de anne adayıysanız ve gebelikle, gebelik belirtileri ile ilgili sorularınız varsa işte sizlere gebelik hakkında merak edilenler ve cevapları;

Gebelik Hakkında Merak Edilenler

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Bebeğinizin cinsiyeti aslında yumurta döllendiği anda oluşur. Ancak bebeğin cinsiyetinin gözle görülmesi için en erken süreç 12. haftadır ve çözünürlüğü iyi olan USG ile bakmak gerekir. Diğer durumlarda ise bebeğinizin cinsiyetini 16. haftada öğrenebilirsiniz.

Bebeğimin hareketlerini ne zaman hissedebilirim?

Anne adayları bebeğinin hareketlerini hissetmek için sabırsızlanır. Bebeğinizin hareketlerini 20. haftalara doğru hissedersiniz.

Bebeğimin kalp atışlarını ne zaman duymaya başlarım?

Altıncı haftadan itibaren bebeğinizin kalp atışlarını hissetmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin kalp atışlarını doktorunuz Dopler Ultrasonografiyle de size dinletebilir.

Yaş ilerledikçe hamile kalmak zararlı mıdır?

İlerleyen yaş elbette ki gebelik süreci ile ilgili bazı riskleri de beraberinde getirir. Özellikle yapılan bazı araştırmalar 35 yaşından sonraki gebeliklerde doğacak bebeklerde down sendromu riskinin arttığını göstermiştir. Bununla birlikte ilerleyen yaş anne adayında bazı rahatsızlıklara neden olabileceği için anne adayı sorunlu bir gebelik süreci yaşayabilir.

Gebelikte diş tedavisi yapılır mı?

Çoğu kişi gebelik sürecinde diş tedavisi yapılmayacağını söyler. Ancak uygun şartlar sağlanırsa diş röntgeni çekilebilir ve dolgu tedavisi de yapılabilir.

Gebelikte cinsel ilişki zararlı mıdır?

Gebelik süreci ile ilgili toplumumuzun en yanlış bilgi sahibi olduğu konulardan birisi de cinselliktir. Eğer gebeliğiniz normal geçiyorsa son haftaya kadar cinsel yaşamınıza devam edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta gebeliğin ilk üç ayı ve son üç ayıdır. Bunun nedeni ise ilk üç ayda düşük riski, son üç ayda ise doğum riskine karşı tedbirli olunmasıdır.

Çok hareket etmek ya da ağır kaldırmak bebeğe zarar verir mi?

Eğer sorunlu bir gebelik süreci yaşamıyorsanız elbette ki hareket edebilirsiniz. Ancak ağır kaldırmak bebeğe zarar verebilir. Ani hareketlerden ve ağır kaldırmaktan kaçınmalısınız. Özellikle de gebeliğin ilk üç ayında düşük riskine karşı hareketlerinizi doğru kontrol etmeniz gerekir.

Gebelikte saç boyatmak zararlı mıdır?

Gebelik sürecinde saç boyatma gebelik hakkında merak edilenler arasında en çok sorulan sorulardan biridir. Esasında gebelik sürecinde saç boyatmak zararlıdır. Bunun nedeni ise boyaların içerdiği zararlı kimyasalların işlem sırasında deriye ulaşması, deriden de kana ve bebeğe ulaşabilmesidir. Bu konuda net bir tanı yoktur. Ancak bebeğinizin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için doğumu beklemenizde elbette ki fayda var.

Gebelikte ilaç kullanılabilir mi?

Gebeliğin özellikle ilk üç ayı bebeğin organlarının geliştiği, son üç ayı ise bebeğin doğmasına yakın bir süreç olduğu için zorunlu olmadıkça ilaç kullanılmaması önerilir. Özellikle de bir ilaç kullanmanız gerekiyorsa mutlaka doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Gebelikte nasıl beslenmeliyim?

Anne adaylarının gebelik döneminde en dikkat etmesi gereken konulardan birisi de beslenmedir. Birçok anne adayı gebelikte beslenme hakkında önerilere ihtiyaç duyar. Sebze, meyve, süt, yoğurt ve yumurta gibi besinleri tüketmenizi öneririz.

Gebelik hakkında merak edilenler ve en çok sorulan sorulara öneriler sunduk. Sağlıklı bir gebelik süreci için merak ettiğiniz diğer sorulara cevap bulmayı da ihmal etmeyin. Merak ettiğiniz her şeyi aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Bu yazı 03 Aralık 2018 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 914 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*