Gaz Maskesi Nasıl Yapılır?

Ülke genelinde direniş gösterileri sırasında olaylar gittikçe yükseliyor. Polisin kullanmış olduğu gaz bombalarının etkilerinden sivil halk kendini nasıl korur? Normalde en doğru ve güvenli yolu bir satın almaktır. Ancak hem gaz maskesinin maliyeti hem de ulaşılabilirliği dolayısıyla bu yol bir seçenek olmaktan çıkıyor. İnternette aktivistlerin yayınlamış olduğu bazı bilgilere dayanarak evinizde nasıl kendi gaz maskenizi yapacağınızı anlatmaya çalışacağız.

Dikkat: Biber bazı şaka değildir!

Canınızı yakar, sizi etkisiz hale getirir ve bir çocuk gibi ağlatabilecek güze sahiptir. Bütün bu yan etkileri düşünüldüğünde biber gazı sizi ciddi şekilde yaralayabilir hatta ölüme sebebiyet dahi verebilir. Bu gaz maskeleriyle çok yoğun gaz bombası atılan yerlerde dolaşmayınız. Bu maskeler sadece gazın etkisini belli ölçüde azaltabilecek niteliktedir!!!

gaz-maskesi-1

Bu gaz maskesini yapabilmek için aşağıdaki materyallere ihtiyaç duyacaksınız:

  • Bir adet 2.5 litrelik pet şişe (kola, gazoz, su olabilir ama kafa yaptığı için ayran şişesi tavsiye etmiyoruz)
  • Bir adet yüz maskesi (kolaylıkla herhangi bir eczaneden ya da tıbbi malzeme satan yerlerden alınabilir)
  • Bir miktar plastik bant.
  • Bir miktar tel zımba.

gaz-maskesi-2

Birinci aşamada öncelikle şişenin alt kısmını ve yüzünüze oturacak kısmına denk gelecek noktalarını işaretleyiniz. Daha sonra şişeyi bu noktaları referans alarak dikkatlice kesiniz.

gaz-maskesi-3

Daha sonra kestiğiniz bu noktalarda kalan plastik çapaklarının etrafını yüzünüze zarar vermemesi için plastik bant ile bantlayınız.

gaz-maskesi-4

Şişenin kapağının denk geldiği tarafa yüz maskesini yerleştiriniz.

gaz-maskesi-5

Eğer ellerinizin boşta kalmasını ve sürekli yüzünüzde bulunacak bir gaz maskesi elde etmeyi düşünüyorsanız zımbalarla bu maskenin iki yanından bir lastik perçinleyerek bunu elde edebilirsiniz.

gaz-maskesi-6

Zımbaların sağlamlığından emin olduktan sonra bu maske yardımıyla gaz bombası atılan yerlerden biraz daha rahat geçiş sağlayabilirsiniz.

gaz-maskesi-7

gaz-maskesi-8

Bu yazı 03 Haziran 2013 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 8.306 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*