Fondöten Nasıl Sürülür?

Fondöten makyajın en önemli kurtarıcılarından biridir. Ancak sürülüş şekli ve yapısı fondöten ile birlikte bütün makyajınızın görünüşünü değiştirebilir. Bu nedenle son derece dikkatli bir şekilde fondöten seçmek ve sürerken de görünümüne dikkat etmek iyi bir dış görünüş için büyük önem taşımaktadır.

Fondöten Nasıl Seçilmeli?

Fondöten seçiminde ilk adım cildinize en uygun rengi bulmaktır. Cildinize göre bir tondan fazla açık olmayacak şekilde seçtiğiniz fondöten yüzünüzü aydınlatacağı gibi pürüzsüz bir görünüme de yardımcı olacaktır. Bunun dışında fondöten seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer özellik ise pigment yapısı ve yoğunluğudur. Fondötenlerin kapatıcılık özellikleri oldukça büyük farklılıklar göstermektedir. Günlük hayatta çok yoğun olarak kapatıcılık özelliği gösteren bir fondöten kullanmak görünüşünüzü gereğinden gösterişli hale getirebilir. Bu nedenle günlük yaşamda daha ince yapılı fondötenler uygulamak daha kullanışlı olmaktadır.

Fondöten İçin Cildin Hazırlanması

Makyaj yapmaya başlamadan önce cildinizi mutlaka temizleyin. Günlük bir peeling ürünü kullanabileceğiniz gibi esmer şeker ve zeytinyağı karışımı ile kendi ev yapımı peelinginizi de uygulayabilirsiniz. Peelingin ardından yüzünüzü ılık su ile yıkayın ve cildinize uygun bir tonik ile yüzünüzü hafifçe silin. Bu aşamada cilt özelliklerinizi göz önünde bulundurarak seçeceğiniz ürünleri kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Toniğin ardından hafif bir nemlendirici krem ile yüzünüze yapın. Dilerseniz fondötenden hemen önce yüzünüzün her tarafına makyaj bazı uygulayarak daha kalıcı ve düzenli bir görünüm elde edebilirsiniz.

Fondötenin Uygulanması

Makyaj için hazırladığınız, nemlenmiş cildiniz için doğru renklerde seçtiğiniz fondöteni dilerseniz fırçalar yardımı ile yüzünüze uygulayabilirsiniz. Bu aşamada kullandığınız fırçanın iz bırakmayan bir yapıda olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde yüzünüzde dalgalanmalar ve istenmeyen görüntüler oluşabilir.

Fondöten uygulaması için bir diğer yöntem ise elleri kullanmaktır. Alın, burun, çene ve yanak bölgelerine bir parça fondöten uygulayın ve parmak uçlarınız ile yüzünüze dağıtın. Parmaklarınızı kullanmak daha kontrollü bir yayma sağlayacaktır.

Son olarak fondöteninizi bir makyaj süngeri yardımı ile uygulayabilirsiniz. Özellikle beauty blender olarak adlandırılan ürün fondöten ve kapatıcı gibi ürünlerin oldukça başarılı bir biçimde yayılarak pürüzsüz ve eşit bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Fondötenin Uygulanma Noktaları

Fondöteni uygularken yüzünüzün her bir noktasına eşit bir biçimde dağılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle saç dipleri ve burun kenarı gibi pütürlenmeye uygun bölgelere fazladan dikkat etmeli ve fondöteninizin tam olarak dağıldığından emin olmalısınız. Fondöten uygulamasından sonra aydınlatıcı ve kapatıcılar yardımı ile yüzde bulunan birtakım kusurları da rahatça kapatabilirsiniz. Fondöten uygulamasının en kilit noktası yüzünüzün doğallığını hiçbir şekilde bozmamasıdır. Doğal bir görünüm için fondöteninizi en doğru şekilde uygulamalısınız. Aksi takdirde özellikle gün ışığında makyajınız ve yüzünüzün kusurları ön plana çıkabilir.

Fondötenin Sabitlenmesi

Fondöten uygulamasının ardından önemli olan bir diğer adım ise makyajın sabitlenmesidir. İlk adım olarak fondöteninizin üzerine cilt tonunuzdan maksimum bir ton açık olacak şekilde pudra uygulayın. Kapatıcı uygulanan gözaltı bölgelerinde transparan pudra tercih edebilirsiniz. Pudranızın da doğal görünüşünüzü bozmadığından ve yüzünüzde pütürleşmelere neden olmadığından emin olmalısınız. Pudra fondötenin en önemli tamamlayıcısıdır. Eğer doğru bir pudra kullanıyor iseniz cilt makyajınızın kusursuz görünmesini sağlayabilirsiniz. Ancak fondöten üzerinde fazlaca pudra kullanmaktan kaçınmalısınız. Bu şekilde akmaların veya çatlamaların önüne geçebilirsiniz.

Pudra uygulamasından sonra bir süre cilt makyajınızın oturması için bekleyin. Göz ve dudak makyajınızı tamamladıktan sonra makyaj sabitlemek için özel olarak üretilmiş sprey ürünlerden de kolayca yardım alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*