Fındık Hakkında Bilgi

Son yıllarda yapılan araştırmalarla, fındığın birçok faydası olduğu ortaya çıktı. Sağlıkta, eczacılıkta, parfümeride ve yemeklerde kullanılan fındığın tarihi Anadolu’dan başlar. Tazesi Ağustos ve Eylül aylarında toplanan fındık, kurutarak saklayabileceğiniz ve tüm yıl boyunca tüketebileceğiniz bir meyvedir. Hoş lezzeti dışında sağlık için de çok yararlı olan fındık, daha yakından tanınmayı ve daha çok kullanılmayı hak eden bir besin…

Fındık

Fındığın Tarihi

Fındığın anavatanı Anadolu’dur. Romalı tabiat bilginlerinden Gaius Plinius Secundus fındığın Yunanistan’a Doğu Karadeniz kıyılarından getirildiğini yazar. Fındık varlığını günümüze kadar korumuş, hem çeşitlenmiş, hem de bollaşmıştır. Günümüzde Giresun bölgesinde yetişen ince kabuklu, yağlı içli fındıklar ihracatımızda önemli bir yere sahiptir. Uzun ve yağsız bir fındık türü olan Değirmendere fındığı taze iken tüketilir.

Trabzon’da yetişen, badem ve palaz olarak bilinen fındık türlerimiz de vardır. Ağustos ve Eylül aylarında, onu dekoratif, yeşil yuvacıkları içine saklanmış olarak görebilirsiniz. Türüne göre bazen oval, bazen yuvarlak olan fındık, daha sonra kuruyan bu yeşil kısmından ayrılır. Tazeyken yeşile çalan bej renkli kabuğu da kalınlaşır ve koyu kahverengine dönüşür. Tadı ve kokusu daha belirginleşir ve kullanıma hazır hale gelir.

Bir Avuç Fındık

Fındığın Sağlıktaki Yeri ve Kullanım Alanları

Fındık taze, kuru, kabuklu, kabuksuz, tuzlu ya da sade olarak tüketildiği gibi büyük oranlarda çikolata, şekerleme ve bonbon üretiminde de kullanılır. Ayrıca pastacılıkta da yeri büyüktür.

Şekli bozuk fındıkların yağından yararlanılır. Fındık yağı eczacılıkta, ve yemeklerde kullanılır. Birçok yemek tarifinde fındık yağı kullanılmaktadır. Hem sağlığa yararı, hem de lezzeti açısından yemeklerde tercih edilen bir yağdır. Özellikle sızma fındık yağı salatalara ve kek, kurabiye gibi hamur işlerine çok hoş bir tat vermektedir.

Bu geniş kullanım alanı lezzetinden ve hoş kokusundan kaynaklanır. Sağlık açısından da çok yararlıdır. Örneğin 100 gramından 600 kalori alınan, çok enerji veren bir besindir. Lipit ve mineral tuzlar yönünden zengindir:

Fındığın 100 gramında;

  • 630 mg. Potasyum
  • 225 mg. Kalsiyum
  • 330 mg. Fosfor
  • 150 mg. Magnezyum
  • 3.8 mg. Demir

bulunur.

Bilindiği gibi kalsiyum ve fosfor özellikle büyüme çağındaki çocukların kemik gelişimi için çok gereklidir. Ayrıca 0.13 mg. Bl, 0.2 mg. B3, 17.7 mg. folik asit ve 8 mg. E vitamini içerir. 100 gram fındığın bileşiminde 13 gr. protein, 61 gr. yağ, 13 gr. karbonhidrat ve 5.6 gr. su bulunur.

Bu zengin içeriğinden başka, fındığın sağlık için çok önemli bir özelliği de kolesterol sorununu ortadan kaldırmasıdır. Bunu, kanda bulunan yararlı kolesterol oranını arttırarak, zararlı olanın etkisini azaltmakla yapar. Posası da çok olduğu için bağırsakların çalışmasına yardımcı olur.

Taze Fındık

Nasıl Alınır ve Saklanır?

Yeşil yapraklarından ayrılmamış, kabuklu fındık alırken, kabuğunun çok sert olmamasına, parlak, lekesiz ve deliksiz olmasına dikkat edin. Elinizle tarttığınızda ağır gelmelidir. Hafif oluşu içi boşalmış ve fazla kurumuş anlamına gelir.

Kabuksuz fındığı bol miktarda alıp saklıyorsanız ve bir süre sonra tazeliğinden şüphe ediyorsanız, kullanacağınız miktarı, yağsız bir tavada kavurup ona gevreklik kazandırın. Fındığı, serin ama nemli olmayan, fazla güneş almayan yerlerde bir yıldan fazla saklayabilirsiniz.

Fındık fazla yağ içerdiğinden, onu bozan nemle birleşen yağın acılaşmasıdır. Fındığı buzdolabında da tutabilirsiniz. Ama o zaman daha çabuk kurur ve dokusu bozulur. İdeal saklama ısısı 13-14 derecedir.

Fındık Nasıl Kurutulur?

Fındığı tazeyken bol bol alıp saklamak isterseniz, onu doğru koşullarda kurutmanız gerekir. Bunun için önce yeşil kısımlarından ayırıp kuru bir yere tek sıra halinde dizin. Zaman zaman çevirerek bir ay kadar bekletin. Sonra hava alabilecekleri bir fileye doldurup nemsiz ve kuru bir yere asın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*