Fimo Nasıl Yapılır?

oyun hamuruna oldukça fazla benzeyen bir modelleme malzemesidir. ile isteğinize göre modeller çıkartabiliyorsunuz. Kullanım alanlarının herhangi bir sınırı bulunmazken, kullanımı da oldukça koladır. Fimoyu yapmak, kullanmaktan oldukça basit diyebiliriz. Oyun hamurundan daha dayanaklı olan ile yaratıcılığınızı kullanarak farklı şeyler ortaya çıkartın!

fimo

Yapılışı

Sarı, mavi, kahve, turuncu, pembe ve mor renkli hamurlarınızı yumuşatınız. Böylelikle kullanıma hazır hale gelecektir. Farklı bir model oluşturacağınız için mor, turuncu ve sarı hamurlar diğer renklere nazaran çok daha fazla olmalıdır. Yumuşattığınız mavi renkli hamuru küçük bir rulo haline getiriniz ve pembe renkli hamuru da roller aracılığı ile güzelce açınız. Mavi renkli rulonuzu da açtığınız pembe renkli hamur ile birlikte bir tur kaplayınız ve oluşan fazlalıkları da kesiniz. Elde etmiş olduğunuz ruloyu avucunuzun içi ile zemin üzerinde bir ileri bir geri hareket ettirerek iyice uzatınız. Uzatmış olduğunuz ruloyu iki eşit parçaya bölünüz ve elde etmiş olduğunuz iki parçayı da üç eşit parçaya kesiniz böylelikle 6 eşit boyda parçalar yapınız. 6 parçadan bir tanesinin etrafına diğer beş parçayı çiçek şeklinde yani yuvarlak biçimde diziniz. Turuncu renkteki hamuru kalın bir rulo haline getiriniz ve bir parçasını da üçgen şeklinde keserek çıkartınız. Mavi renkteki hamurdan kesmiş olduğunuz parça ile aynı boyutta üçgen bir parça daha kesiniz. Üçgen şeklinde olan mavi hamurunuzu da turuncu renkli rulodaki üçgen şeklinde olan boşluğa güzelce yerleştiriniz.

Bu işlemlerden sonra sarı renkleri hamurunuzu da roller ile iyice açınız. Sonrasında mavi renkli alan açıkta kalacak bir şekilde rulonuzu güzelce kaplayınız ve elde etmiş olduğunuz ruloyu da iki eşit parçaya kesiniz. Pembe ve bakır renkteki hamurlarınızı da yine roller ile ayrı ayrı iyice açınız. İkiye kesmiş olduğunuz rulonun bir tanesini yine önceki işlemde olduğu gibi mavi alanı açıkta kalacak şekilde bakır renkli hamur ile diğerini de pembe renkli hamur ile güzelce kaplayınız. Daha önce yapmış olduğunuz çiçek şeklinde olan rulonuzu iki eşit parçaya kesiniz ve biraz önce yapmış olduğunuz ruloları ayrı ayrı uzatarak yine 6 eşit parçaya güzelce ayırınız. Dışı pembe olan 6 parçayı da üzerini bastırarak üçgen haline getiriniz ve daha önce çiçek şeklinde dizmiş olduğunuz, sonrasında ikiye ayırmış olduğunuz parçanın etrafına iyice diziniz. Yine üçgenlerin arasında kalan boşlukları doldurmak adına pembe renkli hamurdan 6 parça kesiniz ve boşlukları dolduracak şekil üçgen oluşturup, yerleştiriniz. Ardından pembe renkli hamuru da roller ile açıp, oluşturmuş olduğunuz rulonun etrafında 1 tur sarınız.
6 parçaya ayırmış olduğunuz parçalardan dışı bakır rengi olanları da çiçek modelinde olan rulonun etrafına dizip, yeni bir çiçek modeli oluşturunuz. Ara da oluşan boşlukları da bakır renkli hamurdan ince parçalar ile birlikte güzelce doldurunuz. Daha sonra da bakır renkli hamuru roller ile birlikte açıp, etrafını 1 tur kaplayınız. Böylece elinizde farklı renklerde ve şekillerde 2 tane çiçek motifi oluyor. Elinizdeki çiçek rulolarını da avuç içinizle zemin üzerinde yine bir ileri bir geri hareket ettiriniz ve uzatınız. Ardından maket bıçağı aracılığı ile de ince bir şekilde kesiniz. Kesmiş olduğunuz ince parçaları da değişik renkte olan hamurların etrafına yapıştırınız ve avucunuzda yuvarlamanızın ardından istediğiniz şekilde boncuklar ortaya çıkartabilirsiniz. Yapmış olduğunuz boncukları iğne ile veyahut kürdan ile deliniz. Ardından 130 derecede 30 dakika boyunca pişiriniz ve vernikleriniz. Elinizde olan boncuklar ile değişik aparatları birleştirerek kullanabiliyorsunuz.

Fimo ile şekiller yapmak aslında çok basittir. Kafanıza göre şekiller yapabilirsiniz fakat iyice düşünmeniz gerek. Rastgele şekiller maalesef bir işe yaramayabiliyor. Fimo ile şekiller yapmadan önce iyi düşünün ve iyi araştırmalar yapınız. Böylelikle çok daha kolay bir şekilde şekiller yapıp, işe yarayan fimolar ortaya çıkartabilirsiniz.

Bu yazı 20 Mayıs 2014 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 4.702 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*