Evde Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Ev dekorasyonunda kullandığınız renklerin de bir anlamı olduğunu biliyor muydunuz? Evet yanlış okumadınız! Tutkudan, zekaya, duygulardan, dengeye kadar her rengin bir anlamı var.

Peki hangi renk ne anlama geliyor? Ya da hangi mekanlarda ne tür renkler kullanmalısınız? Merak ediyorsanız yazımıza bir göz atın!

Evde Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır

Renklerin dekorasyondaki anlamları nelerdir?

Dekorasyonda duyusal renklerden kırmızı tutkuları, mavi zekayı, sarı ise duyguları betimler. Hepsinin ortasında olan yeşil ise yaşam ve ölüm arasında bir denge ve sakinlik unsurudur; içindeki klorofil, devamlı bir akış ve yenilenmeyi işaret eder.

İçgüdülerinize kulak verme zamanı!

Renkler konusunda içgüdülerinize güvenin. Örneğin, yatak odası gibi dinlenme amaçlı bir yeri çarpıcı sarı gibi renklerle boyamayın. Mavi, su yeşili gibi renkler banyoda ferahlık ve dinlenmeyi çağrıştırırlar. Pembe çok özel bir renktir ve olumlu düşünceleri getirdiği için banyo ve yatak odaları için ideladir.

Evde Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır1

Beyaz, fazla klinik ve endüstriyel kaçabilir; eğer kullanırsanız bile renk sıçramalarıyla bölmeniz yerinde olur.

Evde Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır4

Yaratıcı mutfaklar için

Mutfakta sarı, yemekte yaratıcılığı körükler ama yemek odasını da sarı ile boyarsanız hazmetmede güçlük verecek kadar fazla uyarıcı olacaktır.

Evde Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır

Kırmızı ve turuncu da aynı uyarıcılıktadır ve ona göre kullanılmalıdır (örneğin aktivite veya eğlence odasında).

Evde Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır3

Oturma odanız içinse, odayı nasıl kullanacağınızı düşünerek karar verin; bir sığınma alanıysa yumuşak ve pastel mavileri, bir buluşma alanıysa hareketliliği simgeleyen sarı rengi tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*