Evde Manikür Nasıl Yapılır?

Bugün maniküre yeni başlayanlara ve evde kendi manikürünü kendi yapmak isteyenlere, bunu nasıl yapacaklarına dair, basit ve ayrıntılı bir yazı yazacağım.

1. Öncelikle tırnaklarımızı güzelce temizlememiz gerekiyor bunun için kullanılmayan bir diş fırçası işimizi görür. Eğer ben yapamam tırnaklarım çok hassas diyorsanız, tazyikli suyun altında ellerimizi sabunladıktan sonra, ellerimizi köpürtüp, tırnaklarımızı avuç içimize sürerek temizliyoruz. Bu tırnak altında ki kirlerden kurtulmamızı sağlar.

2. Kesinlikle sıcak su kullanmamaya çalışalım. Çünkü sıcak su ilk anda elimizi yumuşatıyor olsa da, sonrasında elimizi kurutur.

3. Tırnaklarımızı uzunluğunu isteğimize göre ayarlayarak kesiyoruz fakat unutmayalım, daha şekil vermek için törpüleyeceğiz o yüzden çok kısaltmamaya çalışalım hatta tırnaklarımız kısa ise hiç kesmeyebiliriz. Aşağıdaki resimde tırnak modellerini görüyorsunuz. Hangisini yapacağınıza karar verip ona göre tırnaklarınızı kesebilirsiniz.

4. Bir kaba, tırnaklarımızı batırabileceğimiz kadar sıcak su koyuyoruz.

Göz kararı olacak şekilde, kullandığımız herhangi bir nemlendirici, sıvı sabun (duş jeli de olabilir) ve bir kaç damla limonu suya koyuyoruz. Suyumuza limon koymamızın sebebi ise; çok sık oje kullananların tırnaklarında, ojeden dolayı meydana gelen sararmayı giderecek olması ve tırnak etlerimizi yumuşatması.

5. Ellerimizi güzelce vazelinleyip, hazırladığımız suya koyuyoruz. İstersek vazelin yerine kozmetik ürünleri satan yerlerde bulabileceğimiz “limonlu yoğun kütikül kremi” satın alarak vazelin yerine kullanabiliriz. Bunlar hem vazelinden daha etkilidir hem de tırnaklara parlaklık verip, tırnakta ki sararmaları geçirir. Tırnaklarımızı yaklaşık 20 dakika suda bekletiyoruz ama eğer kütiküllerimiz (tırnak eti) çok sertse beş dakika daha bekletebiliriz. İsterseniz siz de benim gibi alarm kurun. Daha pratik oluyor. :)

6. Daha sonra elimizi sudan çıkarıp kağıt havluyla kurutuyoruz. Havlu kullanmamanızı öneririm bu benim gibi canınızı acıtabilir. Elimizi kağıt havluyla, vazelinden güzelce arındırıyoruz.

7. Eğer tırnak kütiküllerimizi keseceksek; temiz bir suya hafif batırıp, biraz nemli bırakarak kağıt havluyla kurutuyoruz. Kesmeyeceksek de; biraz zeytinyağı ve şekeri karıştırarak, kütiküllerimizi ovuyoruz. Ovacağımız parmağımızı, işaret parmağımızın üzerine koyup, baş parmağımızla güzelce ovuyoruz. Böylelikle orada ki ölü derilerden kurtulmuş oluyoruz. İsteğe bağlı olarak, kalan karışımla tüm elimize peeling yapabiliriz. Bu işlemleri tamamladıktan sonra, elimizi sıvı sabun ile güzelce yıkıyoruz.

8. Tırnaklarımıza törpümüz ile istediğimiz şekli vererek törpülüyoruz ve tırnak üzerine gelen fazla etlerimizi törpü ile itiyoruz.

9. Oje sürmeyecek olsak bile cilalı bir tırnak görüntüsü istiyorsak, tırnak parlatıcı törpü ile tırnaklarımızın üzerini parlatıyoruz. Bunları da yine kozmetikçilerden uygun fiyata edinebilirsiniz. Eğer tırnak parlatıcınız yoksa el kreminizi sürüp bırakabilirsiniz.

10. Bu aşamada istiyorsak artık ojemizi sürebiliriz.

11. Eğer kütiküllerimizi kestiysek on beş günde bir, kesmediysek haftada bir bu işlemi tekrarlayabiliriz. Her hafta nasıl uğraşacağım diyorsanız dert etmeyin, başta yorucu geliyor ama sonrasında artık alıştığınız için kısa sürede halledebiliyorsunuz.

EL VE TIRNAK BAKIMINDA UFAK BİR PÜF NOKTA

Arada bir fırsat bulduğunuzda elinize bir limonun çeyreğini alarak, elinizin her yerine ve tırnaklarınıza sürün.

Bu işlem;

1. Limon içeriğinde ki asitten dolayı, ellerde ki tüylenmeyi geciktirir ve azaltır.
2. Cildi besler.
3. Manikür sonrası tırnaklarda ki cila efektinin süresini uzatır.

Bu yazı 04 Nisan 2017 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 5.680 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*