Ev Yapımı Oyun Hamuru (Doğal Boyalı)

Doğal malzemeler ve doğal boyalar ile oyun hamuru yaparak çocuğunuzun sağlığını koruyabilirsiniz. Ahududu, pancar, yaban mersini, zerdeçal ve ağacı kabuğu gibi doğal renklendiricilerle renklendirebilirsiniz.

oyun-hamuru

Aynı zamanda bahçenizde bulunan ya da pazardan, manavdan alabileceğiniz meyve ve bitkileri çocuğunuza daha iyi anlatabilmek için de bir fırsat olur. Herşeyden önce doğal renklendiricilerimizi hazırlamamız gerekiyor.

ahududu-ve-cilek

Ahududu ve Çilek

Bir avuç ahududu veya çileği bir bardak su ilave ederek bir tencereye koyun. Daha sonra kaynatın. Sıvı kısmı yarı yarıya azalana kadar kısık ateşte 20 dakika boyunca ocakta kaynatın. Bir elek ya da bezden geçirerek süzün ve soğumaya bırakın.

Gül Yaprakları

Bir avuç gül yaprağını bir tencereye koyun. Bir bardak su ilave edin. Sıvı hali yarı yarıya azalana kadar kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Süzün ve soğumaya bırakın. Farklı gül renkleri ile farklı renkler elde edebilirsiniz.

Orta boy bir pancarı doğrayın ve tencereye bir bardak su ilave ederek kısık ateşte kaynatmaya başlayın. Yoğun bir renge sahip olduğu için 10 dakika gibi kısa bir sürede harika bir pancar rengine sahip olacaksınız.

Yaban Mersini

Bir avuç yaban mersinini yine bir bardak su ile kaynatmaya başlayın. 20 dakika içinde sıvı hali yarı yarıya azalmaya başlayınca, elekten geçirip soğumaya bırakın.

Zerdeçal

Bir tecereye bir bardak su ekleyin ve üzerine 2 çay kaçığı zerdeçal koyun. Kısık ateşte kaynatmaya başlayın. 20 dakika içinde sıvı hali yarı yarıya azalmaya başlayınca, elekten geçirip soğumaya bırakın.

Ağacı Kabuğu

Bir ağacının kabuğunu sökmek doğru olmayacağı için etrafında yere düşmüş kabukları toplayın. Bir bardak su ile tencerede kaynatmaya başlayın. 2-30 dakika içinde sıvı hali yarı yarıya azalmaya başlayınca, elekten geçirip soğumaya bırakın.

Doğal Oyun Hamuru için malzemeler:

Un
Daha önce hazırladığımız doğal boya
Tuz
Krema
Sıvı Yağ

ev-yapimi-oyun-hamuru-icin-malzemeler

Bir kap içerisine kabın yarısı kadar un ekleyin. Daha önce hazırladığımız doğal renklendiriciden bir bardak boya ekleyin. Kabın çeyrek alanı kadar tuz koyun ve yarım yemek kaşığı krema, yarım yemek kaşığı sıvı yağ ilave edin. Bütün malzemeleri kabın içerisinde iyice karıştırın.

oyun-hamuru-yapimi

Karışımı bir tencereye aktararak kısık ateşte kaynatmaya başlayın. Ve sürekli karıştırın. Karışım kıvama geldikçe toplanmaya başlayacaktır. Muhtemelen tencerenin dibine ve kenarlara da yapışacaktır merak etmeyin. Karışımı top haline getirmeye çalışın.

oyun-hamuru-nasil-yapilir

Tezgah üzerine hamur açar gibi un serin ve top halindeki hamurumuzu tezgaha alın. Biraz dinlenmeli.

oyun-hamuru-neden-yapilir

Tamamen doğal malzemeler kullanarak oyun hamuru yaptık. Artık çocuğunuz ağzına götürse bile telaş etmenize gerek yok. Tabii doğal renklendiricilerin güçlü renkleri mobilya ve halılarınıza lekeler bırakabileceğini de unutmayın. Bir örtü ya da tepsi gibi bir alanda oynamasına izin verin. Lekeleri kurumadan sıcak su ile silin.

dogal-oyun-hamuru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*