Eski Plaklardan Tabak Nasıl Yapılır?

Eski plak meraklıları, plaklarını bir tabağa dönüştürme konusunda ne kadar istekli olur bilinmez ama ısıtıldığı zaman yeniden şekillendirilebilen plaklar; farkını belli edecek mutfak malzemelerine kolaylıkla dönüştürülebiliyor. Tabak yapımında kullanacağınız plakları temizleyip kurulayın. Plağınızı 100 dereceye ayarlanmış fırında, birkaç dakika ısıtıp, şekillenecek kıvama gelmesini sağlayın. Eğer fırın tepsinizin zarar görmesinden çekiniyorsanız, tepsinin üzerine fırın kağıdı koymanız işe yarayacaktır.

Malzemeler:
Eski plaklar
Tercihen fırın kağıdı
Fırın
Maket bıçağı

Nasıl Yapılır?

1- Tabak yapımında kullanacağınız plakları temizleyip kurulayın.

2- Plağınızı 100 dereceye ayarlanmış fırında, birkaç dakika ısıtıp, şekillenecek kıvama gelmesini sağlayın. Eğer fırın tepsinizin zarar görmesinden çekiniyorsanız, tepsinin üzerine fırın kağıdı koymanız işe yarayacaktır.

3- Fırından çıkardığınız plağı kenarlarını kıvırıp elinizde şekillendirerek tabak formunu almasını sağlayın.

4- Çay tabağı ya da kuruyemiş tabağı elde etmek istiyorsanız, 45lik plakları kullanabilirsiniz.


5- Eğer yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi bir meyve tabbağı elde etmek istiyorsanız; eski plakları fırında ısıtmadan önce, maket bıçağı ile ayrım noktalarını kesmeniz yeterli gelecektir. Yaklaşık 30 derecelik açı ile atacağınız 12 adet çizik; ısıtılmış plak şekillendirilirken istenilen formu almasını sağlayacaktır.

Bu yazı için 1 Yorum yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*