Erkekler Neden Susar?

Arama motorlarında bu konuya ilişkin anonim bir fotoğraf ararken farkına vardığım ortak bir özellik vardı. Tüm fotoğraflarda kadın konuşuyor erkek de bıkkın bir şekilde susmuş oturuyor. Bu yüzden acaba konunun başlığını ?” diye değiştirsem mi diye düşünmedim değil.

erkekler-neden-susar

Neyse gelelim konumuza. ?” sorusuna cevap aradığımızda karşımıza tüm erkeklerin bildiği ancak çoğu kadının pek de farkına varamadığı cevaplar gelir. Bunları üstün körü söyleyecek olursak;

  • Konuşulan konuyu fazla kadınsı görmek
  • Gizemli görünmek ve bunun sonucunda “cool” erkek statüsüne erişmek arzusu
  • Hatalı olduğu bir konuda söyleyeceği her sözün aleyhine kullanılacağını düşünmek, kaba tabirle sıvama evresine geçmek istememek
  • Konuşma sırasında sinirli bir ruh haline sahip olmak ve bu durumda en iyisinin susmak olduğunu düşünmek
  • Başka sorunları kafaya takmak (iş, arkadaş, para vs.)
  • Çekinmek
  • Konuşmaya fırsat bulamamak…

Bunlar bu şekilde uzayıp gider. Yani erkeğin susmasının bir çok sebebi vardır. Ama buna karşın kadınlarda ortak gözlemlenen susma sebebi ise fazlasıyla kırılmak, üzülmektir. Ve erkek bunu yaparsa yani bir karşı cinsini üzerse de susar. Gariptir.

Bir erkek olarak yukarıda bu nedenler benim için de geçerlidir. Özellikle gerçekten sinirli olduğum bir anda konuşmak yapacağım en son şeydir. Ve sevgilime sürekli olarak dile getirdiğim şey sinirli olduğum anlarda sadece bir 15 dakika susmamız ki benim sinirli olduğum anlarda onun da benimle aynı duyguya sahip olmasından mütevellit (bu kelimeyi hayatımda ilk kez kullandım) o sessizliği asla sağlayamaz ve birbirimizi yeriz.

erkekler-neden-cok-konusmaz

Ancak öyle bir susma sebebim var ki o sebebi ağzımdan dökülecek tüm sözlere değişmem. En çok konuşmak istediğim kişinin yanında sırf onun güzelliğini seyretmek için büründüğüm suskunluk. Hayatımdaki en güzel sessizliğim. Aşkımın konuştuğu benimse dilimin lal olup dinlediğim o anlar. Kısacası herşeyin sustuğu anda aşkımın tek ses olduğu, aşkın konuştuğu zamanlar.

Bu yazı 26 Eylül 2016 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 2.377 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*