En Güzel Sucuklu Yumurta Nasıl Yapılır?

Merhaba bugün size aşçı olan arkadaşımın bana verdiği sucuklu yumurta tarifini yazacağım. Siz de bu tarifi uygulayarak en iyi kahvaltıcılarda yediğimiz, o yumurtalı sucuklardan yapabilirsiniz. Tabi bir kaç var elbette. Burada lezzeti arttıran iki ana etken var;

Malzeme. Eğer lezzetli bir sucuklu yumurta istiyorsak, öncelikle elimizde iyi bir sucuk olmalı. Değilse ne yaparsak yapalım bir mucize yaratamayız. :) Bir de sıvı yağ yerine tereyağı kullanırsak, bildiğiniz üzere bu da lezzeti katlar.

Pişirme şekli. Ne yaparsak yapalım, mangalda pişen o leziz sucukların lezzetine yetişemeyiz elbette. Fakat evde de örneğin normal teflon tava yerine bakır tava kullanabiliriz. Şimdi bu özel tarifimizin yapımına geçelim. Malzemeleri yazmama gerek yok sanırım :)

YAPILIŞI

Öncelikle pişireceğimiz kadar yumurtamızı alıp, beyazı ile sarısını patlatmadan ayırarak, ayrı ayrı kaplara koyuyoruz. Yumurtanın beyazını köpürene kadar çırpıyoruz. Bunun nedeni ise, yumurtanın akının omlet gibi yayılmasını sağlamak.

Tavamızı alıyoruz ve eşit dilimlediğimiz sucuklarımızı, önceden yağ koyduğumuz tavamıza, güzelce diziyoruz. Sonrasında pişen yüzlerini çevirip, yumurtanın akını dökerek, tavanın kapağını kapatıyoruz. Pişince, yumurtanın sarısını da dikkatlice koyup, yumurtaların sarılarının üzerine, bir yemek kaşığı döküp kapağını tekrar kapatıyoruz. Sarısını çok pişirmemeye dikkat edin. Servis etmeden önce (isteğe göre) biraz tuz eklemeyi unutmayın.

Afiyet olsun…

Bu yazı 03 Nisan 2017 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 4.197 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*