Emzirme ve Beslenme

Sağ mıydı? Sol muydu?

Her anne arada bir karıştırır hangi memenin en son kullanıldığını. Kimisi ağırlıktan, şişlikten hisseder, kimisi hissetmez. Bilhassa ilk altı ay bebek sadece anne sütü aldığından üretimin devamı için iki memeyi bir arada kullanmak önemli.

Birçok anne sol memeyi daha çok kullanıyor. Bence bunun sebebi annenin sağ elinin boşta kalması ve emzirirken mesela televizyon kumandasıyla zaplayabilmesi hatta okuyabilmesi.

Emzirmeye en son kullanılan memeden başlamak, bunu uzun uzun emzirdikten sonra (hafif ve sulu ön süt ve daha yağlı olan son süt alınsın) öteki memeyi kısa bir süre emzirmek bana önerilen yöntemdi.

Son kullanılan memeyi unutmamak için yöntemler: Bol bir bilezik alın en son kullandığınız tarafı hatırlamak için sağdan sola geçirin. Veya nazar boncuğu kullanın en son kullandığınız tarafa takın.

Emzirme Giyimi

Emzirme giysisi annenin arkadaş grubu içinde ya da dışarıda kendine güvenerek emzirmesini sağlar. Bu tarz bir t-shirt ya da bluzla emziren annenin hiç bir tarafı görünmez, anne uzaktan bebeğini kucaklarmış gibi görünür. Yarı beline kadar soyunmak zorunda kalmaz, hava soğuksa üşümez. Dolayısıyla sütü artar, rahat eder.

Emzirme ve Beslenme

Birkaç sene önce üniversiteden tanıdığım bir arkadaş doğum yapmıştı. En yakın arkadaşlarımdan birisi ona ziyarete gitmiş ve hemen rapor vermişti ardından:

“Bebek bir ağlıyor bir ağlıyor, viy viy viy… Kafam şişti valla. Sütü yaramıyormuş, sebzeler gaz yapıyormuş. Arkadaş da sebze yemediği için perişan halde”

Genelde doktorlar bebek ağlayınca kolik’e bağlıyorlar bunu. Doğru olabilir, ama olmayabilir de. Dokuz ay boyunca sıcacık korunaklı bir ortamdan çıkan bebek için dış dünya bir hayli çetin olabilir. Onu devamlı saran sıcaklık yok, yeni kokular, sesler bir de nefes almak tabii..

Size tavsiyem kesinlikle bir bebek taşıyıcısı edinin. Endonezyalılar gibi Sarong mu olur, Amerikanca Sling mi olur, yurdum romanları gibi çingene torbası mı olur size kalmış. Onun içinde bir hayli sakinleşiyor kolikli bebekler.

Beslenmeye gelince. Kendi tecrübelerimden bebekte gaz yapan sebzeler: lahana, soğan, sarımsak, fasulye (kuru ve taze), barbunya. Gaz yapan tek meyve: Portakal. Bebekte rahatsızlığa yol açan diğer bir yiyecek maddesi ise çikolata.

Arkadaşa sebzeyi tamamen yasaklayan o doktoru bir bulsam bir güzel nasihat manyağı yapacağım çünkü domates, salatalık, marul, roka, semizotu, şevketi bostan, biber, patlıcan, bamya, mercimek, kabak ve daha adını hatırlayamadığım bir sürü sebze ve portakal dışındaki meyveler kesinlikle gaz yapmıyor bence.

Bir de bende süt gaz yaptı, yoğurt yapmadı.

Tabii herkesin bünyesi farklı. Deneyip görmekte fayda var. Ama tüm sebzeleri bir anda kesmek akıl dışı bir şey bence.

Bir de emzirirken o kadar çok fazla yememek gerek. Zaten emzirmenin faydalarından biri de doğum sonrası kilolardan kolay kurtulmayı sağlaması. Doğal bir diyet yani. Buna ek olarak üç kilodan başlayan ağırlığı bir buçuk sene sonra 10 kilo olacak şekilde kademeli olarak kaldırmak, bu sayede kolların kaslanması ve tabii ki bir buçuk sene sonra başlayan mecburi koşu egzersizleri de eklenince birkaç senede iyi bir vücuda sahip olamamak elde değil.

Emzirme Önerileri

Bir senedir emzirdiğimden olacak, bu konuda biraz bilgim var sayılır. Bize bunları anlatan yoktu, işte başarılı emzirme için birkaç püf noktası:

Herkes klasik tarz emzirmenin kolay olduğunu zanneder. Halbuki en zoru budur. Doğumdan sonra en kolayı yan gelip yapmak, bebeği yanına yatırmak ve böyle emzirmektir. Fazladan bir şey yapmanıza gerek yok, memeyi tutmanıza da gerek yok, bu yüzden süt akışı da engellenebilir. İkizi olacak kadar şanslı anneler iki yanlarına yastık koyup bu yastıklarla Amerikan futbol topu tutarmış gibi (ne acayip terim yahu bu!) emzirebilirler.

Eğer işe geri dönecekseniz, her gün pompa ile sütünüzü çekin, buzlukta biriktirin. Daha baştan günde bir kere bebeğe biberonla süt vererek biberona alıştırın. Bazen alışamıyorlar…

Pompalardan elektriksiz olanlar, korkunç bir şeymiş, çek çek yarım saat süt gelmezmiş. Ben süt pompası kullandım, pilli ve elektrikli kullanılandan. Mübarek öyle bir gürültü yapıyor ki tüm mahalle dinliyor. Daha az gürültülü olanlardan da varmış…

Emzirme Olayında Başınıza Gelebilecek Şeyler

Meme başı tahrişi: Ne yapan söyleyeyim bana olmadı çok şükür. Eczacınıza danışın. Emzirmenin acı vermemesi gerek.

Ayarlama günleri: Bebek üç günlükken iki haftalıkken ve üç aylıkken olabileceği gibi bunların dışında da olabilir. Nedeni bebeğe sütün yetmemesidir. Birçok anne bu günlerde saat başı emzirmekten bıkar, mamayı dayar. Halbuki bu çok yanlıştır. Emzirme arz talep şeklinde çalışır. Bu gün süt yoksa akşama kesin yeterince gelecektir.

Bol süt gelmesi: Soğuk kompres uygulayın, sıcak duş almayın.

Meme iltihabı: Aman hemen doktora gidin.

Ağrılı dolu meme sendromu: Olur öyle arada, geçer sonra… Dert etmeyin. Genelde iş dönüşü gerçekleşir. Ağrı verir.

Netice itibarıyla bu problemlerin hepsi halledilebilecek şeylerdir. Hatta mama alan bebeklerin problemlerinin yanında küçük ve komik kalırlar. Yeter ki yardım arayın.

Süt Nasıl Arttırılır?

– Sütüm olmalı diyerek strese girmeyerek. Strese girmenin sütü azalttığı bu kadar belliyken neden kadınlar hala süt endişesinden stres yapar?

– Alkolü az bira, hatta alabilirseniz malt içeceği için. Akşam oldu mu alkolsüz biranızın yanına koyun leblebiyi patates kızartmasını bakın ne stres kalacak ne gam.

– Sıcak uzun duşlar, hatta küvete girip sefa yapmalar. Sorana “-Sıcak sütü arttırıyormuş!” gibi muhteşem açıklamalar vermek stresinizi arttırır mı bilemem?

– Anason resmen sütü arttıyor. Hemen rakıya sarılmayın. Ata içeceğimizi ne kadar severseniz sevin yüzde kırkı alkol onun. Anason tohumlarının şekerle kaplanmış halini bulabilirseniz yiyin. Küçükken vardı o şekerlerden. Yıllar sonra Hollanda’da gördüm, yeni doğumları kutlamak için yiyorlar.

– Emzirdikten sonra fazla sütünüz varsa pompayla çekin. Aileden “-Sen inek misin?” diye tepki gösterenler çıkacaktır. Gelen sütü toplayın, biriktirin, dondurun buzlukta. Sonra kullanabilirsiniz.

– Emzirme tekniklerini öğrenin. Mesela en çok bilinen klasik tarz emzirme en zorudur. Bilhassa sezaryenden sonra yapamazsınız. Yatarak emzirmeyi öğrenin.

– Emzirirken saate dikkat etmeyin, bebek her istediğinde emzirin. Niye düzene girmedi diye düşünmeyin. Emzirme arz talep meselesidir. Belli günlerde bebek büyüyüp talebi arttığı için daha huzursuz olacak, aç kalıp daha çok emmek isteyecektir. Bu günlerde bilhassa sabırlı olup pes etmemek önemli. Bir sonraki emzirmede artan talebe bağlı olarak süt artacaktır.

– Eğer meme uçları içe dönükse bir göğüs pompası edinin. Hamileyken takılan meme başını şekillendiren şeyler iyi midir bilmiyorum ama görüntüsü çok ürkütücü ya…

– Yardım alın. Doktorunuza sorun. Yapay mama önerenleri dinlemeyin. Bildiğinizi okuyun. %98’imiz çocuğumuzu emzirecek şekilde yaratılmışız, sakın yüzde ikiye girdiğinizi düşünmeyin.

Neden Emzirmeli?

– Aklı başında her uzman, emzirmenin bebek için en iyisi olduğunu söylüyor.

– Emzirilen bebekler daha az hastalanır çünkü anneden antikor geçer. Tecrübeyle sabittir!

– Bebeğinizi emzirirken çok çaba sarf ettiğini, bunun sonucu olarak çabuk yorulup uykuya daldığını göreceksiniz. Hatta bir yerde anne sütünün uyku getiren bir madde içerdiğini bile okumuştum. Doğru mudur bilmiyorum.

– Emzirirken hiç hareket etmeden kalori harcar, kilo verebilirsiniz!

– Emzirirken otomatikman dinlenirsiniz. Hele benim gibi emzirirken okuyabiliyorsanız emzirme saatlerini okuma saatleri yapabilirsiniz.

– Anne sütü hazırdır. Bebek ağlamaya başlar başlamaz memenizi ağzına tıkar susturursunuz. Fakat mama bebekleri su kaynayıp, mama yapılıp, normal sıcaklığa gelene kadar (ki bu yirmi dakika falan sürüyor) durmadan, çığlık çığlığa ağlar.

– Biberon yıkamazsınız. Dahası biberon almanıza da gerek kalmaz.

– Bebeğiniz bardağa daha kolay alışır.

– Anne sütünün tadı her gün başkadır. Bu yüzden bebek normal yiyeceklerin tadına daha çok alışır.

– Anne sütü emen bebek yalancı memeye tenezzül etmez. Benimkisi gözü açılır açılmaz yalancı memeyi ağzından attı!

– Seyahatlerde, benim gibi utanmadan her yerde emziriyorsanız rahat edersiniz.

– Emzirmek bedavadır, biberon mamaları ise pahalı!

Emzirmenizi Kolaylaştıracak Birkaç Fikir

1- Süt sağma pompaları

Çevrenizde birçok kişi bunlara karşı olabilir. Benim anneannem “-Niye inek gibi sağıyorsun sütünü?” diyerek bana sonsuz baskı yapmış, süt sağmamı engellemek için beni dedektif gibi takip etmişti. İşe dönmeden buzlukta süt depolamamı anlamsız bulmuş, onun yerine mama vermemi önermişti. Bu tarz önerilere kulak tıkayın, yanıt bile vermeyin, ilgisiz kalın. Ayrıca meme uçları içe dönük annelere de bu pompaların faydalı olduğu söyleniyor. Hangi pompayı seçeceğiniz bütçenize ve hangi sıklıkla kullanacağınıza göre değişir. Mesela iş yerinde kullanacaksanız sessiz bir pompa seçin.

2- Emzirme giysileri

3- Göğüsucu Kremleri: Eczacınıza sorunuz.

4- Malt içecekleri ya da alkolsüz biranın sütü arttırdığı tecrübeyle sabittir…

Emzirmenin günümüzün hızlı hayat temposuna uygun olmadığını biliyorum. Bu yüzden biraz çaba göstermeniz gerekebilir. Sütünüzün bebeğe yaramadığı, sütünüz olmadığı gibi savunmaları bir kenara bırakın ve elinizden geldiğince emzirin bebeğinizi. O memenizi kendiliğinden bırakana kadar… Unutmayın ki ne kadar çok emzirirseniz o kadar çok sütünüz olacak.

Bu yazı 28 Şubat 2017 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 360.500 defa okundu.

Bu yazı için 1 Yorum yorum yapılmış.

  • Harika bir yazı olmuş!
    Bir not eklemek istiyorum. İş yerinde sağma pompası kullanacaklar lütfen çiftli tercih etsinler. Zamandan ciddi tasarruf sağlıyor.

    Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*