Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Yediğiniz elmaların kabuklarını bir kavanoza doldurun. Ve üzerine 1 litre kadar su ilave edin. Eğer 3 elmanın kabuğundan daha azını kavanoza koyduysanız daha az su ilave edebilirsiniz. Ve son olarak da üzerine bir tatlı kaşığı tuz ile bir dilim bayat ekmek ilave edip kavanozu kapayın. Zaman zaman yediğiniz elmaların kabuklarını ilave edebilirsiniz. Hem bu sayede hava alacağı için içindeki gaz da atılmış olacak. Kavanozu soğuk yerde bekletmeye edin. Birkaç hafta sonra tadına bakın ve tadına ulaşana kadar bekletin. Sirke kıvamına geldiğinde süzgeçten geçirin. Turşu ve salatalarda artık kendi hazırladığınız elma sirkesini kullanabilirsiniz.

elma-kabugu-sirke

Bu yazı 01 Aralık 2008 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 55.973 defa okundu.

Bu yazı için 3 yorum yorum yapılmış.

  • slm ya ben şimdi almadım elma sirkesine 1 tatlı kaşığı şeker koyuluyor mu koyulmuyormu ve tuz ve bayat ekmek kooyulacak mı? ACİL CVP BEKLİYORUM ÇÜNKÜ HEMEN DENEYECEĞİM şimdiden tşk ederim

  • Gamze merhaba,
    tuz ve bayat ekmek elbette koyuluyor, bu sirkenin kıvamını sağlıyor zaten. Şeker ise diğer tarifimizde var. Her iki yöntemi de deneyebilirsiniz. Ama birbirine karıştırmadan. Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*