Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Günümüzde gerek küresel ısınma gerekse artan zamlardan dolayı herkesin enerji kaynaklarını tasarruflu kullanması gerekmektedir. En çok kullanılan enerji kaynağımız . Yurdumuz kaynağı konusunda yetersiz kalmaktadır. Biz eğer tasarruflu kullanırsak, hem cebimiz rahatlayacak hem ülkemiz kalkınacak.

Elektriği kullanırken dikkat edilmesi gereken birkaç püf noktasıyla bunu sağlayabiliriz.

elektrik tasarrufu

İlk önce evimizdeki lambaları değiştirmekle başlayalım işe. Tasarruflu lambalar kullanarak aydınlatma giderimizde yaklaşık %70 kar etmiş olacağız. Bu lambalar pahalıdır, fakat diğer lambalardan daha uzun ömürlü olduğundan uzu vadede karlı olacaktır.
Elektrikli ısıtma araçları da çok fazla elektrik harcamaktadır. Bu tür alacağımız cihazların yaktığı elektrik miktarına bakarak almalıyız. Ayrıca ısıtacağımız yerin büyüklüne göre bir cihaz seçmekte fayda var. Çok büyük bir cihaz yerine yeterli büyüklükte seçmeliyiz. Bilindiği üzere en çok elektrik harcayan makine, buzdolaplarıdır. Buzdolapların kapılarını gereksiz yere açık tutmayınız. Buzdolabını koyacağınız yerde çok önemlidir. Güneş görmeyen serin bir yere koyarsanız dolabınızı daha az enerji harcayacaktır. Ayrıca dolabınızın arkasından, duvara yaklaşık bir karış mesafe bırakmalısınız. Televizyon, bilgisayar gibi cihazlarınızı kullanmadığınız zamanlarda, kumandadan kapatılırsa cihaz hala %10 elektrik tüketimine devam edeceği için düğmeden kapatmanızda fayda var. Apartman girişlerinde otomatik elektik anahtarları yerine sensörlu lambalar kullanılmalıdır. Çamaşır makinenizi tamamen dolduracak çamaşırınız olmadan çalıştırmayın. Bunun yerine tamamen dolduğunda çalıştırın. kulanın. Bu sayaçlar günün belli saatlerinde daha ucuz elektrik kullanmamıza olanak sağlar. Çamaşır makinesi, ütü gibi cihazlarımızı bu indirimli saatlerde (22:00- 05:00) çalıştırmak etmenize yarar sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*