Elektrik Nasıl Üretilir? Elektrik Nedir?

Elektrik nasıl üretilir açıklamak için önce elektriğin neden oluştuğunu bilmemiz gerek. Düşününce insana sihir gibi geliyor; aslına bakarsanız, erişkinlerin de çoğu elektriğin ne olduğunu tam anlamıyla bilmez. Belki siz de onlara sordunuz ve doğru dürüst bir yanıt alamadınız. Pekala, size yardımcı olmak için elimden geleni yapacağım.

Elektrik Çarpması

Elektriğin bu denli gizemli olmasının nedeni, görünmez olmasıdır. Lambaları aydınlatan, bilgisayarı, televizyonu ve günlük yaşamda kullandığımız daha pek çok aleti çalıştıran şey bu görünmez enerjidir. Elektriği arabanın çalışması için gereken benzine benzetiyorum biraz. Ama bir araba motorunun benzini nasıl kullandığını tam olarak bilmeseniz bile en azından benzini görebilir, kokusunu alırsınız.

Elektrik meselesindeki önemli nokta ise onun görünmez olmasıdır. Sihirli olduğu için değil, elektriği oluşturan şeyler onları göremeyeceğimiz kadar küçük olduğu için. Elektron adını verdiğimiz bu küçük parçalar, atomların içinde vızıldayarak dolaşıp duran minicik parçacıklardır ve atomlar her yerdedir. Siz de dahil evrendeki her şey sonsuz sayıda atomdan oluşmuştur.

Elektronlar yüklü parçacıklardır ve taşıdıkları yükten ötürü minik mıknatıslar gibi davranırlar. Elektronların atomların içinde hapsolup kalmasının nedeni, her atomun ortasında, elektronları kendine doğru çeken güçlü bir çekirdek bulunmasıdır.

Elektrik Nedir?

Normalde her atom, merkezdeki çekirdek ile çekirdek etrafında dönen elektronlar arasında sürüp giden çekişmeyle baş etmeye uğraşır. Atom bu işle o kadar meşguldür ki, çevresindeki atomları umursamaz. Asıl eğlence, elektronlardan bazıları atomdan dışarı kaçmayı başardığında başlar. Bu yüzden elektronlar, bazı maddelerden, örneğin metallerden, bir tabur asker gibi düzenli olarak bir arada geçer ve bu da elektrik akımını meydana getirir. Elektronlar bunu çok hızlı yapar, neredeyse ışık hızına yakın bir hızda.

Elektronların bu şekilde hareket etmesinin nedeni, kendi elektronunu kaybetmiş ve onlardan boşalan yeri doldurmak isteyen başka atomlar tarafından çekilmeleridir. Elektronları eksiksiz olan ve başka elektron istemeyen atomlar ise diğer elektronları iter. Dolayısıyla milyarlarca minicik elektron bir tel boyunca vızır vızır dolaşır; işte biz buna elektrik diyoruz.

Pekala, size elektriğin ne olduğunu anlattığıma göre, şimdi de nasıl elektrik ürettiğimizden söz edeyim.

Elektrik elde etmek için yapmamız gereken, çok çok fazla sayıda elektronu çekip bir ortamda, topyekun bir pilin içinde depolamaktır. Sonra da ampulü yakmak ya da bir başka aletin çalışmasını sağlamak için ihtiyacımız olduğunda bu elektronları serbest bırakabiliriz.

Çok büyük ölçekte elektrik üretmenin pek çok yolu vardır fakat genellikle, buhar gücüyle çalışarak hızla dönen, dinamo adını verdiğimiz özel bir motor türü gerekir.

Tabii ki bütün bunlar öyle kolayca olmaz. Öncelikle suyu ısıtarak su buharı elde etmek için enerjiye ihtiyacımız var. Bu enerji, atomların kendisinden (nükleer enerji) kaynaklanabileceği gibi Güneş ya da rüzgardan, veya kömür gibi maddeler yakılarak da elde edilebilir. Sizin anlayacağınız, elektrik üretimi farklı aşamalardan oluşur. Çünkü en sonunda, o küçük elektronların işini yapması için bir düğmeye dokunmanız yeter.

Elektrik çarpmalarında ilk yardım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*