Ekmek Kızartma Makinesi Nasıl Çalışır?

Ekmek kızartma makinesi, ekmek diliminin iki tarafını da kızartır. Ekmek kızardığında ısıtıcı otomatik olarak kapanır ve ekmek yukarı itilir.

Ekmek Kızartma Makinesini Kim İcat Etti?

Ekmek kızartma makinesi 1919 yılında Amerikalı Charles Strite tarafından icat edildi.

Charles Strite

Ekmek Kızartma Makinesinin Öyküsü

Amerikalı General Electric Şirketi, ilk tost makinesini 1913 yılında piyasaya sürdü. Bir tarafı kızardığında ekmeği elle çevirip diğer tarafını kızartıyordunuz. Ekmek kolayca yanabiliyordu.

Charles Strite, Amerika Minnesota’daki bir fabrikada tamirci olarak çalışıyordu. Şirketin kafeteryasından aldığı kızarmış ekmeğin yanmasına kızıp duruyordu. Strite, ekmek kızardığında ekmeği yukarı fırlatan bir yayı olan ve elektriği zamanında kesen zaman ayarlı bir makine yaptı.

Ekmek Kızartma Makinesinin Icadı

Ekmek kızartma makinesindeki ekmeğin iki tarafı da aynı zamanda kızarır.

Ekmek Kızartma Makinesi Nasıl Çalışır?

Ekmek kızartma makinesinin içindeki ısıtıcı, izolasyon plakasına sarılmış uzun bir telden oluşur. Bu tele elektrik verildiğinde, tel kıpkırmızı olur.

Ekmek kızartma makinesinin iki veya üç ısıtıcısı vardır. Ekmek dilimi, fırlatma yaylı tepsinin iki tarafındaki ısıtıcıların arasındaki boşluğa yerleştirilir. Ekmekler kızardığında, zamanlayıcı ısıtıcılara giden elektriği otomatik olarak keser ve fırlatma yayını devreye sokar.

Bazı ekmek kızartma makineleri iki yerine dört dilim kızartabilecek kapasiteye sahiptir.

Amerikalı Otto Frederick Rohwedder’ın 1928 yılındaki dilimlenmiş ekmek icadı, ekmek kızartma makinelerinin popülerleşmesine yardımcı olmuştur.

Biliyor muydunuz? Bir dilim ekmeği kızartmak için harcanan elektrik enerjisiyle 50 kilogramlık ağırlığı 140 metre yüksekliğindeki bir binanın tepesine taşımak için harcanan enerji aşağı yukarı aynıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*