Ek Gıda ve Katı Yiyeceklere Nasıl Geçiş Yapmalıyız?

Ek gıda; anne sütü veya mama haricinde bebeğe verilen besine denir. Bebeklerin sindirim sistemleri ortalama 1 yılda kendini tamamladığı için; ek gıdalar bebeğe alıştıra alıştıra, azar azar ve bebeğin o ay ki gelişimine göre verilmelidir.

Bebek Ek Gıda

Anne sütü yeterli değilse (buna doktorunuz bebeğin ağırlığı ve gelişimini baz alarak karar verecektir.) hazır mama takviyesiyle bebeği beslemek, bebeğe ek gıda vermek değildir. Mamaya rağmen bebeğin gelişimi ortalamanın altında kalıyorsa; hekiminiz 4-5 aylıkken bebeğinize ek gıda önerebilir.

Eğer her şey yolundaysa, 6.aydan itibaren ek gıdaya başlanabilir. Hatta anne sütü bolsa, bebek mama kullanmıyor ve doyuyorsa, sadece anne sütüyle bebeğin boy kilo gelişimi en az ortalama düzeyinde ise ek gıda alımı mümkün mertebe geciktirilebilir.

Ek gıdaya doktorunuza danışmadan başlamanızı önermiyoruz. Çünkü her bebek farklıdır. Hangi bebeğin neye alerjik reaksiyon göstereceği belli olmaz. Birden fazla çocuğunuz olabilir. Diğerlerinde hiç sorun yaşamamış olabilirsiniz. Ama bu bebeğiniz belki daha hassas olabilir! Bunu bilemezsiniz! Bundan ötürü hekiminizin yönlendirmesiyle başlamak en doğrusudur. Bu sayede bebeğe ne zaman ne verildi ve ne tür reaksiyon oluştuğu kolaylıkla tespit edilebilir.

Şunu unutmamak gerekir ki; bebeğiniz 1 yaşına gelinceye kadar, beslenmesinin BÜYÜK BİR BÖLÜMÜNÜ anne sütü ya da mama oluşturmalıdır. (mümkünse anne sütü!!!) Aşağıda ek gıda – katı gıdaya geçişle ilgili size rehber olabilecek program sunacağız. Bu program bebeğinize direk uygulayabileceğiniz bir program olabilir. Ancak ; Hekiminizin yönlendirmesiyle uygulamanız en doğrusudur.

Bebek Sebze

4-5 aylık bebekler için: Anne sütü ya da hazır mamayla sulandırılarak hazırlanmış çok ince pirinç unu maması verilebilir. Bebeğinizin ihtiyacına göre günde 1 – 3 kez, özellikle gece yatmadan evvel verilebilir. İlk bir hafta günde 1 kere ile başlayıp ihtiyaca göre günde 3 kereye kadar çıkarılabilir.

5-6 aylık bebekler için: Anne sütü ya da hazır mamayla sulandırılarak yapılmış biraz daha kalın (biraz daha yoğun) pirinç unu maması verilebilir. Yine bebeğinizin ihtiyacına göre günde 1 – 3 kere verilmesinde sakınca yoktur.

Pirinç unu mamasına ek olarak; bebeğiniz 5-6 aylık olduğunda meyve ve sebze pürelerine başlanabilir. Mevsim meyveleri olmakla birlikte başlangıç için elma, armut, olgun şeftali gibi meyveler hem hazmı kolay hemde lif yönünden zengin meyvelerdir. Meyveleri cam rende de püre haline getirerek yedirin. Önce 2 tatlı kaşığı oranında yedirmeye başlayın, sonrasında 60cc , 90cc, 150cc ve bebeğin yemek istediği kadara kadar çıkın. Bu artırımı 1 hafta 10 günlük zaman dilimine yayın.

Sebze olarak ise; yine mevsim sebzeleri seçilerek, ilk önce patates ile başlayıp 4 gün denedikten sonra, patatese ilave havuç katılarak 4 gün denedikten sonra, bu ikiliye (eğer dokunmadıysa ikili diyoruz. Dokunduysa o sebzeyi kesiyoruz daha sonra denenmek üzere şimdilik besin listesinden çıkarıyoruz.) ilaveten bir bezelye olabilir 4 gün denedikten sonra, bu üçlüye ilaveten bir semiz otu olabilir, kabak, fasulye, karnabahar gibi sebzeler sırasıyla denenebilir. Bu sebzeleri az bir suda, içine bir tatlı kaşığı kadar sızma zeytin yağı katarak haşlamanızı öneririz. Çatal ile ezmeyin. Tel süzgeç de kullanmayın. Cam bir bardak altı ya da plastik bir süzgeçten geçirerek püre kıvamına getirin. Mümkünse günlük pişirin. Ve her 2-3 günde bir püredeki parçacıkların boyutunu artırın. Biraz daha iri taneli olsun ki çiğneme yetisi gelişsin.

* Mevsim sebze ve meyveleri kullanın!
* Konserve kesinlikle kullanmıyoruz! Dondurulmuş sebzeler de kabuldür kullanabilirsiniz.
* Tuz kesinlikle yok!
* Meyvelere şeker kesinlikle katmıyoruz!
* Ispanak, brokoli gibi sebzeleri 8-9. aydan evvel denemeyin.
* Dereotu, roka, narenciye grubu, nar, çilek gibi alerjik reaksiyonu yüksek besinleri en son denenecekler listesine ekleyin. 1 yaştan sonra da olabilir.
* Fıstık ise 3 yaştan sonra.
* Bal ve yumurta akı da 1 yaştan sonra denenmesi gereken besinlerdir.

Bebek Ek Gıda Tarifleri

7-8 aylık bebekler için: Yine anne sütü ya da hazır mamayla yapılmış pirinç unu maması verilebilir. Buna ek olarak sabahları 7-8 aylık olduğunda kahvaltıya başlanabilir. Önce peynir 4 gün denenir. Bir alerji belirtisi yoksa 4-5 bebe bisküvisi, peynir, anne sütü ya da hazır mama ile yumuşatılarak kahvaltı yaptırılır.

Sebzelerin çeşitleri artmaya başlamıştır. Bebeğiniz 8 aylık olduğunda ise sebze çorbasına bir parça kıyma ilave edebilirsiniz. Bunu bir 10 gün sonra tavuk eti takip edebilir. Balık türevlerini yine 1 yaştan sonra öneriyoruz.

9-10 aylık bebekler için: Kahvaltımızı zenginleştirip içine haşlanmış yumurta sarısını (yumurta akı 1 yaşa gelinceye kadar önerilmemekte) ve sıvı yağ ya da iyisinden tereyağı ilave ediyoruz. Sebze ve meyve çeşitlerimizi arttırarak günde 2 öğün meyve 1 öğün sebze çorbası olarak devam ediyoruz. Her geçen gün verdiğimiz püre tanelerini büyütüyoruz. Taki bebeğiniz 1 yaşına geldiğinde lokma çiğner vaziyete gelinceye kadar.

Bu zamana kadar başlamadıysanız da deneyebilirsiniz. Hatta meyve öğünlerinin birini meyveli yoğurt (kendi hazırladığınız, hazır ambalajlı ürün değil!) olarak yedirebilirsiniz.

10 -11 aylık bebekler için: Sebze ve meyve çeşitliliğini arttırmaya devam ediyoruz. Bu aylarda bebeğinizin eline kraker tarzı bebekler için hazırlanmış atıştırmalıklardan verebilirsiniz. Bebeğinizin yeteri kadar dişi olsa da kuruyemiş denemelerini 1 yaştan sonrasına saklıyoruz.

12 aylık bebekler için: Bebeğiniz artık lokma büyüklüğünde yiyecekleri yiyebilir. Sırasıyla, birbirine karıştırmadan, 1 yaşa kadar denemediğiniz besinleri de deneme zamanı geldi.

Bebekler için ek gıda tarifleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*