Dünya Nüfusu Ne Kadar?

1927 yılında 2 milyar olan dünya nüfusu geçen 88 yılda 5 milyar artıp 7 milyara ulaşmış durumda. Dünya nüfusunun geçmişten bugüne artmasındaki en önemli beş ülkeyi yani en kalabalık beş ülkeyi sizler için araştırdık isterseniz gelin beraber bakalım bu beş ülkeye:

dünya

Nüfus sıralamasına baktığımızda 1. sırada Çin Halk Cumhuriyetini görüyoruz. 1.366.630.000 nüfusa sahip olan; kâğıt, pusula, barut ve matbaacılık gibi pek çok buluşun kökeni olan Çin dünya nüfusunun %19una sahip.

çin

2. sırada ise yine Asya kıtasından bir ülkeyi görüyoruz. 1.249.030.000 nüfusa sahip olan Hindistan dünyanın en geniş ikinci nüfusuna sahip olan ülkesi.

hindistan

3. sırada şuan dünya ekonomisinde zirvede yer alan Amerika Birleşik Devletleri bulunmakta. Kuzey Amerika kıtasında bulunan ABD’nin 9 milyon kilometrekareden fazla yüzölçümü vardır.

abd

4. sırada olan Endonezya 17.508 adadan oluşur. 250 milyon civarında nüfusuyla dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi ve aynı zamanda en kalabalık Müslüman ülkesidir.

endonezya

5. sırada bir Güney Amerika ülkesi olan Brezilya yer alıyor. Resmi dili Portekizce olan, lakabı sambacılar olan, Brezilya; kıtanın en büyük ve en kalabalık ülkesidir.

brezilya

Bu yazı 24 Şubat 2015 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 3.940 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*