Düğün Çorbası Nasıl Yapılır?

mutfaklarımızdan eksilmeyen, geleneksel çorbalarımızdandır. Kendine has olan lezzeti ile mutfaklarımızdan asla ayrılmadı. Düğün çorbasının gerçek lezzetini ayarlamak zordur. Gerçek lezzeti ayarlanmadığında da düğün çorbasının lezzet zenginliği kayboluyor. Bu yüzden düğün çorbasını hazırlarken önerileri dikkate alın ve denilenleri bire bir uygulamaya dikkat ediniz.

Düğün çorbasını hazırlamak zahmetlidir. Tabi çorbayı tadınca bu kadar zahmeti hak ettiğini fark edeceksiniz. Çorbanın et ile olan eşsiz uyumu ortaya karışık bir lezzet çıkartıyor. Bu lezzet tüm zahmete değer diyebiliriz.

Malzemeler

  • 750 gram kuzu gerdanı
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 2 kaşık
  • 12 su bardağı su
  • 1 çay kaşığı toz kırmızıbiber

Terbiyesi için;

  • 1 tane yumurta
  • 1/2 adet limon suyu
  • 4 kaşık süzme yoğurt
  • 4 kaşık un

Düğün Çorbası

Düğün Çorbası Tarifi:

Önce eti ve 10 su bardağı suyu bir tencereye alınız ve kaynamaya bırakınız. Ardından suyun üstünde oluşmuş olan köpükleri bir kaşık veya kepçe yardımı ile alınız. Su kaynadıktan sonra ateşini kısınız ve orta ateşte bir sıcaklıkta kapağı kapalı olarak pişirmeye bırakınız. Etler yumuşayınca tuz dökünüz.

İyice piştikten sonra tel süzgeçte süzünüz. Suyunu da bir kaba aktarıp, saklayınız. Etleri soğuttuktan sonra kemikleriniz temizleyiniz ve küçük parçalar halinde güzelce didikleyiniz. Kaba aktardığınız et suyunu tekrar ateşe koyunuz ve kaynatınız.

Bir kapta kaymağı alınmış yoğurdu, unu, suyu, yumurta ve limon suyunu iyice bir çırpınızı. 2 su bardağı suyu da azar azar katınız ve pütürsüz olana dek karıştırınız. Kaynamakta olan et suyuna az önce yapmış olduğunuz karışımı yavaş bir şekilde ilave ediniz ve bir taşım kaynatınız.

Ardından bu karışımı tel süzgeç ile süzünüz ve başka bir tencereye alınız. Böylelikle oluşacak hamur topaklarını da ayırmış olursunuz. Sonrasında etleri çorbaya ekleyin ve karıştırınız.

Tencereyi ateşe koyunuz ve kaynadıktan sonra ateşten alınız. Bir tavada eritmiş olduğunuz tereyağını ve toz kırmızıbiberi ilave ediniz. Çorbanın üstünde güzelce gezdiriniz. Son olarak servisini yapabilirsiniz!

Afiyet olsun.

Bu yazı 21 Nisan 2014 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 5.774 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*