Dondurma Külahı Nasıl Yapılır?

ile dondurmanın tadı her zaman bir başka olmuştur. külahı her ne kadar yavaş yavaş değerini kaybetse de yine de nostaljiden vazgeçmeyenler için halen daha oldukça önemli. Dondurma külahı olmadan dondurma tadını alamayanlar, marketlerden aldıkları dondurmaları, evinde yapacakları dondurma külahlarına aktararak o nostaljik lezzeti ve anı tekrardan yaşayabilirler!

Malzemeler:

3 yumurta
2 çay kaşığı nescafe
Çeyrek su bardağı kakao
1 su bardağı un
3/4 su bardağı toz şeker
1 çay kaşığı kabartma tozu
Çeyrek su bardağı ince çekilmiş badem
Yarım su bardağı tereyağı ya da margarin
1 çay kaşığı badem aroması

Öncelikle yumurtaları güzelce çırpınız ve içine de toz şekerleri yavaş yavaş ilave ediniz. Birbirlerine iyice karışmasına dikkat ediniz. Birbirlerine iyice karıştıktan sonra eritip, soğutmuş olduğunuz tereyağı ile badem aromasını ilave ediniz. Geri kalan malzemeleri de ayrı bir kasede güzelce karıştırınız. Sonrasında yumurtalı karışımı ilave ediniz ve hepsini birden iyice karıştırınız. Pişirme kısmına geçebilirsiniz!

Waffle makinesi yardımı ile külaha koni şeklini rahatça verebilirsiniz fakat kase şeklinde külahlar istiyorsanız ufak bir kase ile de bu işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Külahı pişirdikten sonra sıcak haldeyken istediğiniz bir kaseyi ters çevirip, hamuru da üzerine iyice oturtunuz. Bu şekilde 30 saniye bırakıp, soğutunuz. Ardından külahlar kase şeklini alacaktır. Geri kalan işlemler sizin yaratıcılığınıza kalmış. Külahınız hazır, dondurmayı da ekleyip tadını çıkartabilirsiniz!

Dondurma külahına istediğiniz şekilleri verebiliyorsunuz. Bu tarif ile birlikte dondurma külahından aromaların eşliğinde eşsiz bir lezzet alabileceksiniz. Yeni usulleri bir kenara atınız, eski usullere tekrardan ‘merhaba’ deyiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*