Domates Meyve Mi? Sebze Mi?

“Tabii ki sebze!” dediğini duyar gibiyim. Üzgünüm ama yanlış cevap! Neden mi? İstersen önce sana meyve ve sebzenin tarifini yapayım:

Domates Meyve Mi Sebze Mi

Meyve, çiçeğin yavrusu olan tohumları sarıp koruyan bir yapı. Yani meyve, içinde çekirdek taşır.

Sebze ise bitkinin yenebilecek herhangi bir kısmı olabilir.

Ama bazı insanlar bu tanımları pişirdikleri yemeklere göre değiştirmişler. Yani daha tatlı olan ve pişirilmeden bile yenebilen bitkilere meyve, pişirilerek yenen ve daha az tatlı bitkilere ise sebze demişler.

Domatesin kırmızı rengi “likopen” isimli renk maddesinden gelmektedir.

Domatesin içinde ise meyve tarifinde de yaptığımız üzere tohumlar yani çekirdekler var. Ama yemeklere pişirilerek konulduğunda ve tatlı bir lezzet vermediğinden seninde zannettiğin üzere sebze olarak biliniyor.

ilk defa Güney Amerika’daki Aztekler tarafından yemek olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu nedenle anavatanı kabul edilir.

Bu arada meyve mi sebze mi olduğunu sadece sen değil, başkaları da merak etmiş. Artık o kadar kararsız kalmışlar ki bu konuyu mahkemede halletmeye karar vermişler. Amerika’da 1893 yılında mahkeme, sebzelerle birlikte saklanıp yenildiğinden dolayı domatesin sebze olduğuna karar vermiş. Ama tabii ki bu doğru değil! Domates gerçek bir meyvedir!

Bu yazı 27 Nisan 2018 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 6.198 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*