Diyet ve İnsan Sağlığına Etkileri

bilindiği üzere erkek olsun kadın olsun bütün insanların ideal görünümlerine kavuşmak, fazla olduğunu düşündükleri kilolarından kurtulmak için başvurulan bir yöntemdir ya da bir tedavi şeklidir. Başka bir deyişle insanların sağlıklı bir şekilde ideal kilolarına ulaşabilmek için uyguladıkları sistemli beslenme programıdır. İnsanların fazla olduğunu düşündükleri kilolarından kurtulmak için yaparlarken psikolojileri ile de bağlantılı olduğunu iyi bilmelidirler.

Sağlıklı Beslenme

Çünkü çoğu zaman diyet süreci sıkıcı olduğu kadar yıpratıcı da olabilmektedir. Yani sabır istemektedir. İnsanların çoğunluğu da uyguladıkları diyetlerin sonunu getiremeyerek yarıda bırakmakta ve istenilen kiloya ulaşılamadığı gibi bazı olumsuz rahatsızlıkların oluşmasına da meydan verebilmektedir.

Günümüzde birçok uzman tarafından önerilen veya ortaya atılan birçok diyet programı olmakla beraber insanlar bilinçli olarak ya da bilmeden uğruna bu diyet programlarından kendilerine uygun olduğunu düşündüklerini uygulamaya yönelmektedir. İşte insanların herhangi bir uzman tavsiyesi almadan ve gerekli sağlık kontrollerini yaptırmadan özellikle bütçelerine uygun olduğunu düşündükleri diyet programlarını uygulamayı tercih ederek çoğu zaman başarısız olmakta, başarısızlık psikolojik sorunları da beraberinde getirmektedir. Yine bir takım insanlar da görünümünü beğendikleri özellikle ünlülerin yaptığı diyetleri araştırarak uygulamakta ve çoğunlukla sağlık sorunları ile karşılaşmaktadır. Halbuki diyet hemen her insana özel hazırlanacak titiz çalışma gerektiren faaliyettir ve başka birinin kullandığı diyet programı da her insana aynı oranda etki göstermemektedir.

Sağlıklı bir zayıflama programı ancak doktor kontrolü sonucunda konunun uzmanı tarafından kişinin sağlık durumuna göre hazırlayıp uygulanan programdır. Aynı zamanda uygulanacak diyetin insanın psikolojisi ile de uyumlu olduğundan zayıflamak isteyen kişinin bu konuda ısrarcı olması ve beslenme çalışmalarına başladıktan sonra kontrollü bir şekilde sürdürmelidir. Çünkü burada amaç istenen kilo miktarına sağlıklı bir şekilde ulaşmaktır.

Unutulmamalıdır ki hızlı verilen kilolar insanların bedenlerinde büyük yıkımların oluşmasına sebep olabilmekte ve sonucunda istenmeyen ciddi rahatsızlıkların oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Yapılan araştırmalarda diyet yöntemlerinin yanlış uygulanmasının sağlık sorunlarının oluşmasını tetiklediği, kilo vermek istenirken alınan kilolar sebebiyle oluşan aşırı kiloların etkilerinin kalp ve damar hastalıklarının oluşumu ile ilişkili olduğu anlaşılmaktadır.

İnsanın sağlığının birçok etkene bağlı olması ile birlikte beslenmeleri de bu hususta önemli rol oynamaktadır. İnsan vücudunun istenilen kilo miktarı ile dengelenebilmesi için yapılan diyetin bilinçsizce uygulanması istenmeyen sonuçları da beraberinde getirmektedir. Kısaca her diyet uygulamasının insan bedeninde bazı değişikliklerin oluşmasına sebep olurken sonucun istenen düzeyde yani olumlu olabilmesinin insanların kendi ellerinde olduğu gerçektir. Her ne kadar istenilen vücut seviyesine ulaşmak için diyet uygulansa da bunun yanında mutlaka spor ve egzersizin de düzenli olarak bir yaşam tarzı haline getirilmesi, günün belli bir zamanı mutlaka yürüyüş yapılmalıdır.

Diyet yapma gereği duyulduğunda mutlaka öncelikle bir sağlık kurumuna müracaat edilerek gerekli sağlık kontrollerinden geçip konunun uzmanı tarafından önerilen program imkanlar dahilinde harfiyen uygulanmalı, hareketsiz yaşamdan uzak durmalı, spor ve egzersiz yapılmalı ve su tüketimi düzenli olarak yerine getirilmelidir. Sağlıklı ve uzun bir ömür geçirmeniz dileği ile….

Bu yazı 24 Kasım 2018 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 590 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*