Diş Ağzısı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Diş ağrıları dayanılmaz hale geldiğinde diş hekimine gitme gereği duyuyoruz ancak öncesinde diş hafif, aralıklı ağrılarla bunun sinyalini önceden veriyor aslında. Önemsemiyoruz bu hafif ağrıları ve sonrasında dayanılmaz diş ağrılarına maruz kalıyoruz. büyük oranda diş çürümelerinden kaynaklanıyor olabilir. Bunun yanında diş etlerindeki iltihaplanmalar, dişi saran mine tabakasındaki zedelenmeler, aşınmalar da diş ağrısına neden olmaktadırlar. Diş ağrıları tedavi edilmediği sürece tekrarlayacak sizi rahat bırakmayacaktır. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Diş çürükleri zamanla dişlerde boşluklar açmaktadır. Yemek yediğimiz zaman bu yiyecekler çürükler tarafından açılan bu boşluklara dolacaktır. Bu besin atıkları bu doldukları yerden çıkamazlar ve bir süre sonra burada asitler üretmeye başlarlar oluşan bu asitler dişlere ve diş sinirlerine kadar etki edip çok kuvvetli diş ağrılarına neden olurlar. Zamanla bu sinirler bu birikimlerin etkisiyle öleceklerdir. Dişler daha çok çürüyecek ve iltihap oluşmaya başlayacaktır. Bu durum beraberinde daha çok geceleri etkisini gösteren şiddetli ve çok uzun süreli ağrılara, sızılara neden olacaktır. Dişte oluşan iltihap oldukça tehlikeli sonuçlar yaratabileceğinden ve bu ağrılar dayanılmaz olacağından mutlaka bir diş hekimi kontrolünde önce antibiyotiklerle iltihap geçirilmeye çalışılmalı, daha sonra çürük diş çekilmeli ya da kurtarılmaya çalışılmalı.

Yüz herhangi bir darbe aldığında, bu darbe dişlere denk gelirse zaten yeterince hassas olan dişler kırılabilir ya da çatlayabilir. Bu da diğer bir diş ağrısı nedenidir. Alınan darbe sonrasında diş tamamen düştüyse dikkatlice mutlaka diş hekimine götürülmelidir diş de hasta da. Yirmilik dişler de çıktıktan sonra ve çıkarken her insana mutlaka acılar yaşatmıştır.

Diş ağrılarının sebeplerinin büyük bölümünü oluşturan diş çürükleri önlenebilir sorunlardır. Çürükleri önlemek adına ilk etapta ve her zaman yapılması gereken şey ağız temizliğine önem verilmesidir. Dişler düzenli olarak diş macunu, diş ipi, diş fırçası, ağız bakım sularıyla temizlenmelidir. Karbonhidrat içeren yiyecekler, şekerli yiyecekler dişten iyice temizlenmezse dişleri en fazla çürüten yiyeceklerdir.

Diş ağrısının mümkün olduğunca çok önemsenmesi gerekir ve mutlaka bir diş hekimi tarafından tedavi edilmelidir. Diş ağrısı kesinlikle kendi kendine geçmez.

Evde diş ağrısına kısa süreli çözüm olsun isterseniz, sirkeli ya da tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz. Bu acıyı biraz da olsa dindirecektir. Kurutulmuş karanfilin ağrıyan diş üzerindeki etkisi inanılmazdır. Karanfil veya karanfil yağı acılarınızı azaltabilir. Çürük dişteki bakterilerle en iyi savaşacak şey sarımsak olabilir. Bir diş sarımsağı çürük ve ağrıyan dişinizin üzerinde bekletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*