DERS PROGRAMI NASIL HAZIRLANIR?

Sınavların birincileri televizyonlarda çıkarak ?nasıl hazırlandınız? sorusuna hep ?planlı bir çalışma sayesinde kazandım? diyerek cevap verirler. Evet, bu doğrudur. Planlı bir çalışma her zaman kazanmak için yeterlidir.

Bu konumuzda size planlı bir çalışma nasıl yapılır bunu anlatacağım. Çalışmalarımıza bir hazırlayarak başlamak gerekir. Bu ders programı kişiye özel olmalı. Herkesin çalışma programı başka bir kişiye uymaz. Yaşantı ve alışkanlılar yüzünden bu farklılık gösterir.

ders programı

Ders programı hazırlarken yaşantımızı gözden geçirmeliyiz. Yemek saatlerimiz, kendimize ayırdığımız vakitler dershane ve okul saatlerimizi kontrol ederek buna uygun bir ders programı hazırlanmalı. Dikkat edilmesi gereken bir hususta bu ders saatlerimizin yeterince esnek olmasıdır. Her gün aynı saatte ders çalışmamız uygun olmayabilir.

İşimiz çıkabilir, hasta olabiliriz. Bu durumda kaçırılan dersler kişiyi çalışmaktan soğutabilir. Kesin belirtilen saatler yerine, gün içinde çalışılacak saat miktarı, ders ve konular programlanmalıdır.

Öğrencilerin yaptığı bir diğer hata ise ilk zamanlarda heves yaparak aşırı ders saati belirlemektir. Gün içersinde kendine hiç vakit ayırmaksızın 8-10 saat ders saati belirleyerek çok çalışmayı planlarlar. Bu saatlere ilk günlerde uyulabilir, fakat ilerleyen günlerde bu fazla saatler öğrenciyi sıkarak derslerden soğutur. Bunun yerine ilk günlerde çok daha az ders saati belirlemekte fayda var. 8-10 saat yerine 2-3 saatlik ders programı ilk etapta yeterli olacaktır. Daha sonra öğrenci kendini tanıyarak ve gün içersindeki faaliyetlerini düzenleyerek saatlerini artırabilir. Bunun sınava yaklaştıkça kademe kademe arttırılması gerekir.

Bu programı hazırlamada yardım almanız yararınıza olacaktır. Fakat yardım alacağınız kişi sizi çok iyi tanımalı. Ne kadar ders çalışabilirsiniz, nasıl yaşıyorsunuz bunları iyi bilmeli. Dershanedeki rehberlik öğretmeni ya da daha önce üniversiteyi kazanan ağabey ve ablalarımız bu konuda yardımcı olabilirler.

Bu yazı için 8 yorum yorum yapılmış.

 • benim ders çalışma programım var össye hazırlanıyorum hemşirelik bölümünü istiyorum yani sayısal seçeceğim bu program işime çook yaradı henüz bir dres çalışma programı olmayanlar hemen bir ders çalışma programı yapsınlar başarılı olmak istiyorlarsa tabi… de demişler başarı merdivenlerine elin cebinde çıkamazsın ok beniyoruma davet ettiğiniz için size teşekkür ederim ok ok ok ok ok

 • merhaba nehir. yardımcı olabildiysek ne mutlu bize. umarım istediğin bölümü istediğin bir üniversitede kazanırsın. böyle azimli ve programlı çalışman sayesinde de kazanacağına hiç şüphemiz yok. başarılarının devamını dileriz.

 • ben programın nasıl yapıldığını görmek istiiyorum yardımcı olun

 • ders çalışma planı nasıl yapmamız gerekiyo yardımcı olurmusunuz???

 • İlk aşama;ders programı için önce yapılması gereken koşulları belirtmektir.
  Koşul bundan ibarettir,ilk ögrettim mi ,orta ögtrettim mi , mevzun mu ,kpss ye mi hazırlık yada yaz tahtili mi bunları belirt mek gerekir.
  Mevzun için yazda çok çalişıp egitim zamanı yorulmak olmaz tabı….
  Programı bunlara güre yapmak biraz daha mantıklıcadır.
  Şimdilik hoşçakalın.

 • BEN KPSSYE HAZIRLANIYORUM ACİL TIP TEKNİSYENİYİM YUKARDAKİ METNİ OKUDUM VE BUGÜNDEN İTİBAREN YAZDIĞINIZ HUSUSLARIDA DİKKATE ALIP DERS ÇALIŞMAYA BAŞLIYORUM YANLIZ KÜÇÜK BİR UMUTSUZLUK VAR İÇİMDE ACABA DİYORUM BİR HASTANEDE ÇALIŞIYORUM BU BENİM YAPACAĞIM DERS PROĞRAMINA ENGEL OLABİLİR Mİ YANİ GERÇEKTEN BAŞARABİLİRMİYİM

 • Merhaba rabia.Ders programınızı iş saatlerine göre düzenli bir şekilde yaparsanız hiç bir sorun olmaz. amaç çok çalışmak değil düzenli çalışmak. Çok çalışmak verimi artırır diye bir şey yok fakat düzenli çalışmak her zaman başarıya götüren yoldur. Hiç bir zaman umutsuzluğa kapılmayın günde kendinize ayıracağınız bir kaç saat bile sizin başarılı olmanıza yetecektir. Şimdiden Başarılar dileriz.

 • ders programı hazırlarken ne gibi kurallara dikkat etmeliyiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*