Deniz Börülcesi Salatası

Doğal ve yararlı bir sebze olan deniz börülcesi genellikle zararlı maddelere karşı etkili olan gıda ürünü. Deniz börülceleri, deniz kıyılarında yetişen, hafif tuzlu ve ekşimsi bir tadı olan doğal bir besin deposu olarak insanların en çok tükettiği ürünler arasında geliyor.

deniz-börülcesi

Deniz Börülcesi Salatası İçin Malzemeler:

İstediğiniz miktarda deniz börülcesi
1 limon suyu
2 diş sarımsak
2 Çorba kaşığı sızma zeytinyağı

Deniz Börülcesi Salatasının Hazırlanışı:

Pazarlarda bulacağınız deniz börülceleri, bağ şeklinde satılmaktadır. Aldığınız börülcelerin kökleri topraklı olacağı için temizleme işlemini yapmalısınız.

Temizleme işleminden sonra bir tencere içerisine su koyarak börülceleri yumuşayana kadar haşlayın. Börülceler çok yumuşamadan ocaktan alarak renginin kaybolmaması için soğuk su içinde biraz bekletin.

Börülcelerin içerisinde sert kılçıklar olduğundan temizlemelisiniz. Kaynadıktan sonra soğuyan börülcelerin sert kısımlarından tutarak kılçıklarını temizleyin. Kaynadıktan sonra bu işlemi daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Hazır olan börülceleri servis tabağına alarak, bir kase içerisine zeytinyağı, limon ve sarımsakları ilave ederek sos haline getirin. Börülcelerin üzerinde gezdirdiğiniz sos ile servis edebilirsiniz.

Salata üzerine mümkün olduğunca az tuz koyun. Börülceler tuzlu ve ekşi bir sebze olduğu için çok fazla tuzlu olacaktır. Çok fazla tuz sevmiyorsanız hiç koymayabilirsiniz.

Tavsiye olarak sos yerine sarımsaklı yoğurt koyarak servis edebilirsiniz. Afiyet Olsun.

Bu yazı 05 Eylül 2016 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 3.065 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*