Dekoratif Kasa Boyama

Herhangi bir objeyi geri dönüştürmeye ya da dekoratif olarak kullanmak için süslemeye başladıysanız yapabileceklerinizin sınırı yoktur. Özellikle son zamanlarda hobi ve sanatsal boya alanındaki gelişmelerle neredeyse boyanamayacak yüzey kalmadı gibi. Peki dekoratif olarak kasa boyama nasıl yapılır?

Öncelikle elinizde bir adet atıl durumda olan ahşap kasanızın olması gerekiyor. Biz örnek olsun diye bir adet küçük meyve kasası boyadık. Ama dedik ya, siz istediğiniz objeyi, istediğiniz şekilde boyayabilirsiniz.

Malzemeler:

Ahşap meyve kasası
Rich Multi Surface Akrilik Granit boya
Rich Chrome Metalik Gümüş boya
Rich Multi Surface Akrilik Beyaz Boya
Fırça ve ponpon fırça
Su bazlı akrilik vernik

Öncelikle ahşapta pürüzler varsa bunları ince zımpara ile temizliyoruz. Tozlarından arındırıyorruz. Ardından Rich multi surface akrilik boyamızla fırça izi kalmaması için aynı yönde boyuyoruz. Boyamızı çok az sulandırabiliriz. Bu boyuttaki bir meyve kasası için yaklaşık olarak toplam 3 tatlı kaşığına yakın boya kullanılmıştır. Bu ölçüde hazırlarsanız 1 tatlı kaşığı da su ekleyip boyayı sulandırabilirsiniz. İlk katı atınca kuruduktan sonra aralarda bekleyerek 3 kat boyadık. Ahşap kasanın rengi tamamen kapanınca ve boyamız kuruduğunda Rich Chrome Metalik Gümüş boyamız ile kasanın belirli kesimlerine ponpon fırça ile hafif parlaklık verdik. Kasayı tamamen gümüş renge boyamadık. Sadece parlaması için hafifçe ponpon fırçayı sürterek boyadık.
Biz vernik aşamasından önce elimizdeki desenlerle küçük bir stencil uygulamasıyla beyaz renk ile desen çalıştık.
En son aşamada objemizin boyası tamamen kuruduğunda Rich High Gloss Akrilik Su bazlı vernik ile 1 kat vernik attık. Rich Multi Surface boya yüksek kapatıcı ve yoğun bir boya olduğu için bir kat vernik boyayı sabitmeye yetiyor. Eğer su ile temas etmeyecekse ahşap yüzeylerde Rich Multi Surface boyaya vernik atmanız gerekmeyebilr.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*