Dart Nasıl Oynanır?

Nedir?

Dart (TDK önerisi oklama) iç içe ve farklı renklerde halkalardan oluşan bir hedefe, belirlenmiş bir uzaklıktan ufak okların atılarak, en yüksek puanı almak amaçlı bir oyun, spor. Dart, Orta Çağda okçular için bir eğitim oyunu olarak başlamıştır. İlk kez İngilterede ortaya çıkmıştır.

Gerekli Malzemeler 

  • Bir
  • Üç farklı renkten oluşan en az altı
  • Miyop ve astigmat sorunu olan bir rakip

Nasıl Oynanır?

Hedef tahtasının yaklaşık olarak 4 metre uzaklığında durulur. Yüz, Hedefe doğru dönüktür. İlk sıra rakibiniz olan kişiye verilir. O, okları hedefe doğru atar. Eğer ıskalamazsa ne ala, ama ıskalarsa da rakibe hemen moral verilir. Unutulmasın, bu da bir spordur ve spor centilmenlik esaslarına göre oynanmalıdır. Oyunun devam edebilmesi ve nihayetinde bitirilmesi amacı güdülüyorsa asla dalga geçilmemeli her türlü makara muhabbetlerinden sıcak sütten sakınıldığı gibi kaçılmalıdır. Çünkü sizin alay ettiğiniz kişi gerildiği takdir de oku hedef tahtasına sallarken bu gerilmeden kaynaklı, kalem tutar şekilde elinde duran oku zamanında bırakamayabilir. Bu durum sonucunda da sizin vücudunuzun herhangi bir yerine saplanan Dart Okları yüzünden durumun ciddiyetine göre polikliniğe ya da hastanenin acil servisine, olmaz olmaz demeyin yoğun bakıma bile kaldırılabilirsiniz. Bu durumlar, sizin geçtiğiniz makaranın büyüklüğüyle doğru orantılıdır. Amacınız her zaman oyun oynamak olmalıdır.

Elinizde hiç ok kalmadıysa ve sizde yaralanmadıysanız şimdiye kadar tüm önerilerimizi dikkate almışsınız demektir. Açık konuşmak gerekirse iyi başlangıç oldu ve gönül rahatlığıyla doğru yoldasınız diyebilirim. İlk sırayı ona bıraktığınız ve tüm moral çalışmalarını gerçekleştirdiğiniz halde rakibiniz hala size güvenmiyordur. Siz okları saplandıkları yerden (Bu her zaman Hedef Tahtası olmayabilir. Duvar, Çerçeve, Perde hatta Parke bile olabilir. Yuh artık! dediğinizi duyar gibiyim. Şu kadarını bilin yeter, Bir keresinde tavandan sökmek zorunda kalmıştık.) çıkarıp hesaplarken rakibiniz de yanınızda olmak isteyecektir. Şimdi, bu oklar her zaman muntazam olmazlar. Hatta genelde olmazlar. İki ardışık sayı arasında ki ince çizgi de ki çok stratejik bir noktadır o, gördüğünüz okun her zaman büyük sayı da olduğunu söyleyin. Değilse bile, üstelik sadece rakibinizinkileri. Sizinkilerin küçük rakamda kaldığını savunun. Biliyorum, ahmaklık olduğunu düşünüyorsunuz. İnsanların güvenini kaybetmektense iki oyun kaybetmeyi yeğleyin çünkü güven hepsinden daha kıymetlidir. Diyelim ki 2-0 oldu. Endişeye mahal yok. Artık, siz okları yerlerinden sökerken rakibiniz yanınıza gelmeye gerek olmadığını düşünecektir. E bir saattir güvenini kazanmak için o kadar çaba sarf edip fedakârlıkta bulundunuz zaten, artık meyvelerini toplama zamanı gelmiştir.

Hedef tahtasının yaklaşık 4 metre uzaklığında durulur. Yüz hedefe dönüktür. Oklar fırlatılır, elinizde hiç ok kalmamıştır siz de yaralanmadınız tabi ve okları yerlerinden sökmeye gidiyorsunuzdur. Yalnız ve oyun 2-0 mağlup durumdasınız ve 10 da bitiyor. Tebrikler. Kazandınız. Çünkü siz önce güven kazanmıştınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*