Çocuklarda Saç Dökülmesi

Çocuklarda saç dökülmesini iki şekilde ayırırsak birincisi iz bırakmayan ikincisi ise iz bırakan olarak ele alabiliriz. Çocukluk dönemi ile yetişkinlik dönemindeki saç dökümleri birbirlerine benzerdir. Çocukluk dönemimdeki saç dökülmesinin nedeni saç derisindeki mantardan dolayıdır. Bu hastalık erken önlem alınırsa birkaç ay içerisinde düzelebilir. Saç dökülmesi ile birlikte tırnak eksikliği de görülebilir.

çocuklarda Saç Dökülmesi

Nedenleri Nelerdir?

Çocuklardaki saç dökülmeleri ile yetişkinlerdeki dökülmeler birbirlerine benzerler fakat çocukluk çağında bir saç dökülme tipi vardır bu tip 5 yaştan küçük çocuklarda görülen bir hastalıktır. Bu tipte dökülmeler yuvarlak ve anidir bunun sebebi ise psikolojiktir. Bir diğeri ise küçüklükteki enfeksiyondan oluşan saç dökülme tipidir bu tipte mantar oluşur ve saçların çıkmasını önler. Bu saç dökülmeleri çocukların psikolojilerinden dolayı kendi saçlarını koparma gibi dökülmelerde de olabilir.

çocuklarda Saç Dökülmesinin Nedenleri

Çocuklarda Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Saç dökülmesi çocuklarda da yetişkinlerde de sebebine göre tedavi edilmelidir. Medikal bazı ürünler kullanılarak uygulanması ve doğru bir biçimde saç yıkanmasına özen gösterilip dikkat edilmesi gerekir.

Psikolojik neden ile veya besin yetersizliği ile oluşan saç dökülmeleri daha sık gözlemektedir.

Hastalıklara bağlı olan ve ateşli hastalık geçiren çocuklarda da dökülme görülür.

çocuğun Saçı Dökülür Mü

Saç derisinde mantar hatalığı mevcut ise sistemik olarak mantar tedavisi uygulanır. Bu da ağız yolu ile veya lokal krem losyon uygulandığında iyileşen bir hastalıktır.

Lösemi hastası ise uygulanan kortizon tedavisinin kemoterapinin sonucunda ise saç dökülmeleri oluşur. Bu hastalıkların tedavisi bitiminde kolaylıkla bu ilaçlar uygulanmaktadır. Kalıcı bir hasar bırakmamış ise mutlaka dökülen saç tekrardan çıkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*