CNC Makinalar nasıl programlanır?

Teknoloji hayatımızın her alanında hızla gelişiyor. Tabi en çokta ve otomotiv sektöründe gelişiyor. Otomotiv sektörü atık bilgisayarsız hiçbir iş yapamamaya başladı neredeyse. Bilgisayarlar, gerek imalat resimleri tasarlarken gerekse CNC makinelerini programlarken elimiz ayağımız oldular.
CNC makinelerin çalışma prensibi, takıma yön göstermektir. Bu da x,y ve z düzlemlerinde ölçü vererek x? e şukadar git, y?de şukadar gel, z?de bu kadar parçaya gir gibi basit bir yönlendirmedir. Tabi bunu da makinemizin anlayacağı bir dilden anlatmak gerekir yani kod sistemiyle yapmamız gerekir. Bu kodlar ?G? ve ?M? kodlarıdır. Bunlar makinemize yapmak istediğimizi anlatmamıza yarar. Bu programlamayı birçok tasarım programı yapaktadır. En bilinenleri MaterCam?dir. Bunun yanında Solid ve Catia gibi tasarım programlarının içinde Cam modülleri bulunmaktadır.
Fakat bu programlar yoksa yada bu programlarda yaptığımız kodlamalarda ufak değişiklikler yapmamız gerekebilir. O yüzden bu ?G? ve ?M? kodlarını bilmemiz gerekir.

cnc makineler

Bazı örnekler vermek gerekirse:
N20 G00 Z200. Burada anlatılan ?N20? satır numarası ?G00? takımın hızlı hareket etme komutu ve ?Z 200.? ise takımın 200 mm aşağıya hareket etmesidir yani takım hızlı bir şekilde sıfır?0? noktasından 200 mm aşağıya in demektir.

N45 G01 Z-9. F120. Burada ise yine ?N45? satır numarası ?G01? kesme yaparak ilerleme ?Z-9.? Sıfır noktasından 9 mm parçaya gir. ?-? işareti parçaya 9 mm gireceğini anlatır. ?F120.? de takımın dakikada 120 mm ilerleyeceğini gösterir. Kısaca takım kesme yaparak parçaya 9mm, 120 ilerleme hızıyla dalacak.
Bu kodları öğrendikten sonra zaten mantığı çok basit. Günümüzde CNC operatörleri çok fazla para kazanıyor. İşin mantığını kaptıktan sonra tecrübe yardımıyla sizde para kazanabilirsiniz.

Bu yazı 23 Aralık 2008 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 34.458 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*