Cırt Cırt

Cırt cırt, halka-kanca sistemidir. Elbiseler, spor ayakkabılar ve cüzdanlar dahil birçok kullanım alanı vardır.

Cırt Cırtı Kim İcat Etti?

Cırt cırt, İsviçreli Georges de Mestral tarafından 1951 yılında icat edildi.

Cırt Cırtın Öyküsü

1948 yılının yaz aylarında gün Georges de Mestral, köpeğiyle kırlarda yürüyüş yapıyordu. Eve döndüklerinde Mestral ve köpeği, yürürken sürtündükleri pıtrak (dulavrat otu) bitkisinden üzerlerine bulaşan dikenli tohum kapsülleriyle kaplanmıştı.

Mestral, üzerlerine yapışan şeyleri mikroskop altında inceledi ve tohumların üzerindeki küçük kancaların pantolon kumaşının havlarına tutunduğunu gördü. Mestral aynı yöntemle çalışan bir halka-kanca sistemi icat etmeye karar verdi.

Cırt Cırt Nasıl Çalışır?

Cırt cırtın bir tarafı naylonla dikilmiş banttır; özel bir kızılötesi ışığın altına konulduğunda, naylonda sert kancalar olduğu görülebilir. Bandın diğer tarafına yumuşak tüylü bir malzeme dikilidir. İki taraf birbirine bastırıldığında kancalar tüylü ilmeklere tutunur.

Cırt Cırtın Zamanla Geçirdiği Değişimler

İlk cırt cırt bandı sadece kumaşlara dikilebiliyordu. Günümüzde duyuru panosu gibi sert şeylere de yapıştırılabiliyor. Uzay kıyafetlerinde ve uzay aletlerinde de cırt cırtla sabitleme sistemi kullanılıyor. Astronotların giydiği büyük eldivenler, fermuar ve toka gibi şeyleri kullanmayı imkansız kılıyor. İşte bu nedenle cırt cırt muhteşem bir çözüm sunuyor.

Georges de Mestral Kimdir?

Georges de Mestral, 1907 yılında doğdu. Çocukluğundan itibaren doğaya ve icat etmeye ilgi duyuyordu. Mühendis olmaya karar verdi ve İsviçre’de bir mühendislik firmasında çalıştı. Cırt cırtı icat ettikten sonra 1952 yılında kendi işini kurdu.

Bu yazı için 2 yorum yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*