Çilekli Kızartılmış Dondurma

Kış geliyor diye da mı yemeyelim? Dondurma kalıplarımız boş mu dursun?

İşte size muhteşem bir çilekli kızartılmış tarifi:

cilekli-kizartilmis-dondurma

Kızartılmış için malzemeler:

250gr krem peynir
1 su bardağı pudra şekeri
1 su bardağı soğuk krema
1 avuç doğranmış çilek
3 su bardağı bisküvi
3 yumurta
Kızartmalık yağ

6 kişilik tarif içindir.

Çilekli Kızartılmış Dondurma Yapılışı:

Geniş bir kapta krem peyniri ve pudra şekerini mixer ile pürüzsüz olana kadar karıştırın. Çilekleri doğrayın ve karışımın içine atın. Çilekleri yok etmeden mixer ile biraz daha karıştırın, çilek iyice yayılsın.

İç karışımımız hazır. Bu karışımı dondurma kalıplarına döküyoruz ve dondurma çubuklarını takıyoruz. En az 8 saat buzdolabının dondurucu bölümüne koyup dinlenmesini ve malzemenin katı bir hal almasını sağlamak için bekliyoruz.

Kalın bir poşete (kilitli bozdolabı poşeti de olur) bisküvilerimizi dolduruyoruz ve üzerine sert bir cisimle (oklava) vurarak eziyoruz, ufak parçalar haline gelmesini sağlıyoruz.

Bir kasede yumurta çırpıyoruz, diğer bir kaseye de bisküvi kırıntılarını koyuyoruz. Dondurmacılar sos ve fındığa banıp hazırlaması gibi biz de önde yumurtaya iyice heryerini bandırıyoruz. Bu yüzey sayesinde hemen bisküvilere bandırıp her tarafını bisküvi ile kaplıyoruz.

Bisküvili yüzey kızartma aşamasında dağılmaması, malzemlerin iyice birbirine yapışması için 30 dakika daha dondurucuda bekletiyoruz.

Kızartma tencerisine temiz kızartma yağını kızartmaya başlıyoruz. Patates yapacak gibi iyice yağı kızdırıyoruz.

Buzdolabından artık hazır olan dondurma kalıplarımızı çıkartıyoruz. Çubuklarından tutup kızartmak için yağın içine sokmamız gerekiyor. Bu kısımda mutlaka eldiven kullanın, çünkü kızgın yağ sıçramaları elinizi yakacaktır. Uygun bir eldiveniniz yoksa maşa ile de sıkıca tutup dondurmayı yağın içine daldırabilirsiniz. Tabi çubuklar çok ince olduğu için düşürme olasılığınızı da düşünün, dikkatli olun.

Dondurmamızı yağın içerisinde en fazla 10-15 saniye tutmamız yeterli.

Yağdan çıkarttığımız dondurmayı hemen bir kağıt havluya koyuyoruz ve üst kısmına da kağıt havlu ile bastırıp fazla yağı emmesini sağlıyoruz.

Artık kızartılmış dondurmanız hazır, keyfini çıkartın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*