Çikolata Dondurmalı Kek

Dondurmalı kek tarifi arayanlar için, bugün çikolatalı kek harcına katılan, çikolatalı dondurma ile yapılmış olan hem pratik hem de çok lezzetli bir kek tarifi hazırladık.

Hazır kek harcı, marketlerde paket halinde satılıyor ve ortalama bir kadar kek elde ediliyor. Üstelik kek için gerekli bütün malzemeleri de orantılı şekilde içinde olduğu için oldukça pratik ve kabarmaması gibi bir risk içermiyor. İsterseniz sade kek harcı satın alarak da yapabilirsiniz ancak biz hem kek harcını çikolatalı aldık, hem dondurmayı çikolatalı aldık.

Kek için malzeme:

1 paket çikolatalı kek karışımı (marketlerde halinde satılıyor)
1 su bardağı çikolatalı dondurma
3 adet yumurta
1 su bardağı su

Üzeri için malzeme:

Krem şanti
1,5 su bardağı süt

Öncelikle derin bir kabın içine marketten aldığınız halindeki 1 paket çikolatalı kek harcını boşaltıyoruz.

Ayrı bir kabın içinde yumurta ve suyu mikserle çırpıyoruz.

Ardından yumurta ve su karışımını diğer kaptaki toz halindeki çikolatalı kek harcını içine bir elimizde yavaşça boşaltırken, diğer elimizle mikserle çırpmaya başlıyoruz.

Toplamda 5 dakika tüm karışımı mikserle iyice çırptıktan sonra, içine 1 su bardağı çikolatalı dondurmayı ekliyoruz ve 5 dakika daha çırpıyoruz.

Kek kalıbımızı yağlıyoruz ve içine öncelikle çok az kakao serpiyoruz. Eğer siz dilerseniz burada bir paket çikolatayı mutfak robotuna atıp, iyice parçalatıp, ufalanmış çikolatayı da serpebilirsiniz.

Ardından hazır olan dondurmalı kek karcımızı, kek kalıbına döküyoruz.

Fırını 180 dereceye ayarlayıp, 5 dakika ısıttıktan sonra dondurmalı kek harcını fırına sürüyoruz ve pişmesi için 40 dakika bekliyoruz.

İlk 20 dakika asla fırının kapağını açmıyoruz, çünkü bu kabarmaya başlayan kekin tekrar sönmesine sebep olur. Pişip pişmediğini kontrol etmek isterseniz, 20 dakikadan sonra fırını kapısını açıp kontrol edebilirsiniz.

Bu esnada 1 paket krem şantiyi, bir buçuk su bardağı süt ile karıştırıp, mikserle iyice çırpıyoruz ve istediğimiz kıvamı alınca buzdolaba kaldırıyoruz.

40 dakika sonra pişen dondurmalı keki fırından çıkarıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz.

Dondurmalı kek soğuduktan sonra buzdolapdaki krem şantiyi çıkarıp, kekin üzerini kaplıyoruz.

Dilerseniz dilimledikten sonra servis ederken krem şantinin üzerine mevsim meyvesi koyarak güzel bir sunum yakalayabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*