Çiçeklerin Yapısında Ve Döllenmesinde Doğanın Gizemi

18. yüzyılın ortasında İsveçli botanikçi , bölümlerinin hayvanlardaki üreme organlarına paralel olduğunu anladı. Kırk yıl sonra Christian Sprengel adlı Alman bir botanikçi, çiçekli bitkilerin tozlaşmasında ve dolayısıyla döllenmesinde böceklerin nasıl büyük bir rol oynadığını ortaya çıkardı.

1787 yazında Sprengel, çiçekleri ziyaret edip içindeki nektarla beslenen böcekleri fark etti. Taçyaprak renginin ve şeklinin nektarın “reklamını” yapıp yapmadığını merak etmeye başladı ve böceklerin çiçeklere cezbedildiği sonucuna vardı; bu şeklide bir çiçeğin erkek organından tozlar böceğe yapışıyor ve başka bir çiçeğin dişi organına taşınıyordu. Böceğin ödülü, enerji bakımından zengin bir içimlik nektardı.

Sprengel bazı çiçekli bitkilerin, renk ve kokudan yoksunlarsa, tozlarını yaymak için rüzgara güvendiklerini keşfetti. Birçok çiçeğin hem erkek hem dişi organ içerdiğini ve bu çiçeklerde, organların farklı zamanlarda olgunlaşıp, kendi kendini döllemeyi önlediğini de gözlemledi.

Sprenger’in 1793’te yayımlanan çalışması, sağken yeterince takdir edilmedi. Ama çiçekli bitkiler ile onları tozlaştıran ve çapraz döllenmelerini sağlayan böceklerin birlikte evrimi – karşılıklı çıkar için – üzerine incelemesinde Sprenger’in çalışmasını sıçrama tahtası olarak kullanınca, sonunda hak ettiği itibara kavuştu.

balarısı

Bir balarısı bu parlak renkli taçyaprakların ortasında sergilenen cinsel organlara konuyor. Balarıları bütün tozlaştırmalarının yüzde 8O’inden sorumludur ve bütün besin ürünlerinin üçte birini tozlaştırır.

Çiçeklerin Üremesi Hakkında Tarihsel Gelişmeler

1694 – Alman botanikçi , bir bitkinin üreme kısımlarının çiçeklerde olduğunu gösterir.

1753 – Carl Linnaeus, çiçek yapısına göre bir sınıflandırma kuran Species Plantarum’u yayımlar.

1760’lar – Alman botanikçi Joseph Gottlieb Kölreuter, bir çiçeği döllemek için polen taneciklerine ihtiyaç olduğunu kanıtlar.

1831 – İskoç botanikçi , polen taneciklerinin bir çiçeğin stigmasında (dişi kısım) nasıl çimlendiğini tarif eder.

1862 – Charles Darwin çiçeklerle polen yayan böcekler arasındaki ilişkiyi ayrıntılı bir biçimde inceleyen Fertilisation of Orchids’i yayınlar.

Doğa Sıçramalarla Ve Atlamalarla İlerlemez

Bu yazı 15 Kasım 2017 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 1.762 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*