Çelik Nasıl Sertleştirilir?

Isıl işlem bir metalin fiziksel özelliğini değiştirmek amacıyla katı durumda kontrollü ısıtma, bekleme ve tekrar soğutma işlemidir. Isıl işlemde çelik sertleştirilebilirken ayrıca sert bir çelik de yumuşatılabilir.

Tüm çeliği sertleştirmek mümkün olduğu gibi yüzeyde sert bir tabaka oluşturmak de kullanılabilir. Isıl işlemde çeliğin kimyasal bileşimi bilinmelidir. Bu çelin hangi sıcaklıkta ısıtılacağı ve nasıl soğutulacağı için gereklidir. Yani her çelik bileşenine göre ayrı ayrı ısıl işlemlerden geçer.

çelik sertleştirmek

Isıl işlem: Çelik uygun bir dereceye kadar ısıtılır daha sonra ateşten uzaklaştırılan çelik soğutma sıvılarında (yağlar soğutmak ideal bir sıvıdır) hızlı bir şekilde soğutulur. Bu işlemle çelik sertleşmiş olur fakat bunun yanında kırılganlığı artar.

Tok bir malzeme yani kırılganlığı daha az bir malzeme istiyorsak soğutma sıvısı yerine oda sıcaklığında kendi halinde soğutmaya bırakırız.

Bu yazı 17 Aralık 2008 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 38.920 defa okundu.

Bu yazı için 3 yorum yorum yapılmış.

  • “çay nasıl yapılır ve hangi işlemlerden geçer” sorusunu googlea sorduğunuz zaman bu yazı çıkmış. biz de anlamadık. google adına özür dileriz ;)

  • irenç ayrıca ben bu konuyu istemedim

  • Konuyu çok sevdim, Allah size hayırlar versin. Kafamdaki soru çözüldü. Sağdece sert bir çelik nasıl yumuşatılır onuda merak ettim. Google de ararım artık. Vesselam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*