Çatlaklardan Kurtulmanın Yolları

Çatlaklar kadın güzelliğinin gerçek düşmanlarıdır. Vücudun en güzel yerlerinde (göbek, kalça, göğüs) ortaya çıkan bu çirkin çubuk görünümü insanın moralini gerçek anlamda bozup umutsuzluk içine itmeye yetiyor.

Çatlaklardan Kurtulmanın Yolları

Çatlaklar Nasıl Ortaya Çıkar?

Cilt derisinin çeşitli nedenlerle etki altında kalıp gerilmesi ciltte bir takım hasarlara yol açabilmektedir. Cildin yapısı bozulur ve çatlaklar ortaya çıkar. Çatlaklar ilk zamanlar kılcal damarların etkisi ile pembe, hatta bazen mor renklerde olurlar. Zamanla bölgedeki kılcal damarlar görevlerini tamamlayıp ölürler ve çatlaklar beyaz renk alırlar. Güneşin etkisi ile bile renkleri bronzlaşmaz. Tam tersi daha da belirginleşirler. Bu tamamen bağ dokusunda ultraviyole ışınları ile deride pigmentasyon sağlayan melaninin eksikliğinden kaynaklanır.

Cildin gerilmesinin nedenlerine gelince, hızla kilo alıp verme veya hamilelik bu durumla karşılaşmaya neden olur.

Hamilelik sırasında vücudun hacmi hızla artar ve derinin buna hemen uyum sağlamak için yeterli zamanı olmaz. Elbette bu tatsız durumla bütün kadınlar karşılaşmazlar. Bazı kadınlarda lifleri yeterli miktarda mevcuttur, cilt çatlamalar olmadan gerilmeyi kaldırabilir. İlginçtir, bazı kadınlar deri elastikiyetini korumak için herhangi bir çaba harcamazlar, buna rağmen, doğum ve gebelik vücutta herhangi bir iz bırakmaz. Diğerleri titiz bakıma rağmen, bu sorun önlemekten kaçınamazlar. Bu durumda, genetik bir yatkınlık söz konusudur.

Hızla kilo verme durumunda ise, sürece genellikle cilt kan dolaşımı bozulması eşlik ediyor. Sonuç olarak, cildin yeterince beslenmesi, kollajen ve üretimi azalır, elastikiyet bozulur. Sonrasında sarkmalar ve kıvrım yerlerinde çatlaklar ortaya çıkar. Bu kadar hızla kilo vermenin başka zararları da ortaya çıkacağından, bir ayda toplam ağırlığın yüzde ikisinden daha fazla kilo vermek doğru olmayacaktır. Örneğin; 75 kg ağırlığında bir insanın aylık bir buçuk kilodan fazlasını vermemesi gerekir.

Çatlaklardan Kurtulma Yolları

Bu konuda en iyi yöntem tabii ki çatlakların oluşmasını engellemektir. Cilt elastikiyetinden sorumlu olan kollajen ve elastin liflerinin üretiminin aktifleştirilmesi sağlanmalıdır. Bugün bilinen kozmetik şirketleri çatlakları önlemek için çeşitli yöntemler üzerinde aktif olarak çalışmaktadırlar.

Çatlaklar gözle görülür ve uzun süredir vücutta mevcutsa onları ortadan kaldırmak için kimyasal peeling ve lazer cilt soyma işlemi gibi daha radikal yöntemler gerekir. Kimyasal peeling işlemi sırasında cilt yüzeyine uygulanan asitlerle, cildin kontrollü bir şekilde soyulması ve uyarılması sağlanır. Alfa-Hidroksi Asitler cildin üst ölü tabakasını kaldırarak, kollajen ve elastin dokusunu harekete geçirirler ve yeni baştan üretim yapılmasını sağlarlar. Cilt çok belirgin derecede gergin, daha iyi durumda ve yumuşak hal alır. Trikloroasetik asit prensip olarak aynıdır, sadece daha güçlü etkiye sahiptir.

Fenolik asitler yüksek etkili maddeler grubundandırlar ve maksimum etki verirler. Asit, bağ dokusunu “yakar” ve yerinde kollajen üretilmeye başlar. Ancak fenolik asit peelingi oldukça ağrılıdır, bu nedenle tüm süreç genel anestezi altında gerçekleşir.

Lazer cilt soyma işlemleri uzun hazırlıklar gerektirir. Genellikle bir iki ay öncesinden, cilt vitaminler ile beslenerek hazırlık prosedürü başlatılır. Lazerle çatlakları yakma işlemi de anestezi altında gerçekleştirilir ve sonrasında cilt şişeceğinden 1-2 haftalık rehabilitasyon dönemi vardır. Bu işlem için en uygun mevsim kış ayıdır, çünkü sonrasında vücut üç ay güneş yanıklarına karşı korunmalıdır.

Çatlaklardan kurtulmak için kullanılan bir yöntem olan cerrahi yöntemden de bahsedilmelidir. Bu prosedürün tıbbi adı Abdominoplasti’dir. Burada, genel olarak, her şey son derece basittir – bir neşter ile cerrah çatlakları keser. Ancak ameliyat komplikasyonlar ile doludur ve bir kozmetolog tarafından değil bir doktor tarafından gerçekleştirilmelidir.

Çatlaklardan Hurtulmanın Doğal Yolları

Kimyasal, cerrahi, lazer işlemlerinden bahsettik, tedavisinde doğal olmayan yöntemlerdi. Çatlaklara bitkisel çözüm arayan bir çok kişi var. Burada öncelikle doğru beslenmenin önemine değinmek istiyorum. Cildimizin durumu ne yediğimizle yakından alakalıdır. Deniz ürünleri, sebze, meyve, fındık, bitkisel yağ, yeşillikler – bu ürünler ciltteki çatlaklara savaş açan kişilerin diyetinde mutlaka bulunmalıdır, aksi halde cilt elastikiyeti için gerekli maddeler yoksa çatlakları ortadan kaldırmak mümkün olmaz. Ayrıca bol sıvı tüketmek burada dikkat edilmesi gereken kurallardandır.

Çatlak tedavisinde yağlar: Eskiden beri çatlaklardan kurtulmak için ve diğer yağların kullanıldığı bilinmektedir. Yağlar cilt durumu üzerindeki olumlu etkileri ile bilinir. Günümüzde çatlaklardan kurtulma amacıyla ve cildi yenilemek için zeytin yağı, badem yağı ya da E vitamini açısından zengin olan buğday yağı önerilmektedir. Yağlı ciltler için sadece badem yağı, kuru ciltler için badem yağını buğday özü yağı ile karıştırıp kullanmanız önerilir. Limon, portakal, gül ağacı yağı size sadece çatlaklardan kurtulmak için yardımcı olmaz, aynı zamanda moralinizi yükseltir. Yağlara bir kaç damla E vitamini ekleyip çatlak bölgesine sürebilirsiniz.

Uzmanlardan çatlak tedavisi için bir kaç öneri:

Karın, bacak ve kalça da oluşan çatlaklara bakım kürü: Çatlak oluşan bölge keselendikten sonra, 20şer gram badem yağı, kakao yağı, kayısı yağı ve gliserin, 10ar gram çörekotu yağı, kantaron yağı, zeytinyağı ve keten yağını karıştırıp bu karışımı sorunlu bölgeye iyice yedirerek sürün, isteğe göre en az 10 dakika bu işleme devam edilmesi ve işlemin her gün tekrarlanması öneriliyor.

Karın ve için öneri: Susam yağı. Susam tohumlarını kavanoza doldurun, üstüne ayçiçek ve zeytinyağı doldurun, güneşte iki ay bekletin. Süzün, karın ve bacaklarınızdaki çatlaklara sürün.

Çatlaklardan kurtulmak için masaj ve vücut sarma işlemleri: Aktif masaj çatlaklı bölgelerde kan dolaşımını hızlandırıp metabolizmayı güçlendirecektir. Bu yöntem karın bölgesindeki çatlaklarda olumlu etki verecektir. Göğüs bölgesinde (süt bezleri haricinde) anti-selülit masajı etkili olacaktır. İşlem sonrasında bölgeye bitkisel yağ sürüp streçle kaplayabilirsiniz. Bir süre böyle bekletmek yararlı olacaktır. Ayrıca yosun ve çamur tedavisi de olumlu etkiler verir.

Piyasada çeşitli çatlak kremleri bulunmaktadır. Çatlakların daha az fark edilmesi için bu kremler kullanılabilir.

Çatlak tedavisinde az bilinen bir yöntem olan mezoterapiye de değinmeden geçmek istemedim. Mezoterapi daha fazla selülit tedavisinde bilinse de bu yöntem ile çatlak tedavisi de yapılmaktadır.

Mezoterapi ile çatlak tedavisi: C vitamini, A vitamini, mineraller, nükleik asitler ve pek çok cilt yenileme özelliği olan maddelerden kombinasyonlar yapılmaktadır. Bu karışımlar cilde sistematik şekilde uygulanmaktadır.

Çatlaklar için ev yapımı scrub: 1 su bardağı şeker, 1 su bardağı tuz ve yarım bardak palmiye yağı. Hepsini iyice karıştırıp duş esnasında sorunlu bölgeye masaj uygulayın. Sonrasında ılık suyla yıkayın. Duş sonrası vücut kremi uygulayın. Sonuç bir ay sonra görülecektir.

Daha önce belirttiğimiz gibi, çatlakları önlemek onlardan kurtulmaktan daha kolay ve ucuz olacağından, anne adaylarına veya kilo vermeye hazırlananlara çatlak önleyici önlemler almaları tavsiye edilir. Endokrin sistemi bozuklukları durumunda da çatlaklar ortaya çıkabilir, bu durumda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*