Çarpışan Otomobiller Nasıl Çalışır?

Çarpışan oto, lunaparkın en çekici eğlence araçlarından biridir. Çarpışan otomobil, ça­lışma prensibi bakımından troleybüse benzer. O da troleybüs gibi, elektrik kaynağından aldığı akımla işler ve bir direksiyon simidiyle yönetilir. Çarpı­şan otomobil, tekerleklerinin dönüş açı­sının genişliği sayesinde, kolaylıkla manevra yapabilir ve viraj alabilir.

çarpışan otomobil

Araç, elektrik motorunun ürettiği elektrik akımını, troley”i aracılığıyla, pistin üzerine bir ağ gibi gerilmiş olan yüzeyinden alır. Dolayısıyla, çarpışan otomobil, troleybüs gibi bir tek hatta bağlı değildir; hangi yöne git­se, akım yüzeyi ile temas halindedir.

çarpışan otomobiller

Bu akım, pistin madeni olan zeminin­den toprağa geçer. Araç, alt kısmında bulunan bir sürtünme kontağını, ma­deni zeminde sürükler. Çarpışan otomobillerin pist üzerinde hızla hareket etmesi, pistin zemininde çıkardıkları muazzam gürültü, acemile­rin beceriksizlikleri, acemi olmayanların kasıtlı davranışları yüzünden meydana gelen, ancak hiçbir zararlı sonuç do­ğurmayan (otomobiller, kauçuk tam­ponlarla donatılmışlardır) çarpışmalar, pistin elektrikli tavanında çakan kıvıl­cımlar, heyecandan hoşlanan çocuklara ve gençlere, tehlikesiz ve ucuz bir eğ­lence imkanı sağlar.

Bu yazı 10 Mayıs 2013 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 16.212 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*