Buzdolabı

Buzdolabı, sıcaklığı düşürmek için kullanılan bir makinedir. Esasen yiyecekleri serin ve taze tutmak için kullanılır.

Buzdolabını Kim İcat Etti?

Alman Karl von Linde 1871 yılında modern buzdolabını icat etti.

Buzdolabının Öyküsü

1834 yılnda, Amerikalı Jacob Perkins suyu donduran bir makine yapan ilk kişi oldu.

Karl von Linde ise 1871 yılında ilk modern buzdolabını üretti. Kapalı bir boru sisteminde tutulan gaz, buzdolabının içinde bulunan ısıyı dışarı taşımada kullanılıyordu.

1873 yılında, İskoçya doğumlu bir Avustralyalı olan James Harrison, eti dondurmak ve satmak için Avrupa’ya göndermek istiyordu. Bu amaçla, gemide büyük bir buzdolabı inşa etti. Fakat ne yazık ki hiç kimse makineyi nasıl çalıştıracağını bilmediği için, ilk sevkiyattaki etler bozuldu.

Evlerde kullanılan buzdolapları, 1940’lı yılların sonlarında yaygınlaşmaya başladı.

Buzdolabı Nasıl Çalışır?

Buzdolapları kapalı sistem borulara sahiptir. Soğutucu olarak adlandırılan gaz, kompresör ile sıkıştırılarak sıvı haline getirilir ve buzdolabının dışındaki uzun bir borudan akar. Bu ısısını kaybeder ve buzdolabının içindeki geniş bir boruya geçer. Sıvı tekrar gaza dönüşür, buzdolabının içindeki ısıyı alarak yiyecekleri soğutur. Boru, gazı tekrar kompresöre taşır ve aynı işlem tekrarlanır.

Buzdolabının Zamanla Geçirdiği Değişimler

Buzdolaplarında kullanılan gaz çevreye zararlıdır. Buzdolapları atıldığında bu gazlar açığa çıkar. Günümüzdeki buzdolaplarında çevre dostu gazlar kullanılır.

Biliyor muydunuz?

1806 yılında Frederic Tudor adlı bir Amerikalı, Boston’daki donmuş göletlerden buz parçası toplamaya ve tropikal bölgelerde yaşayan insanlara gemiyle göndermeye başladı. Tudor, gemi yolculuğu sırasında soğuk kalmasını sağlamak için buzu talaş ile sarıyordu.

İlgili İcat

Klimalar, havayı soğutmak için soğutucu makineler kullanır. Modern klima 1902 yılında Amerikalı mühendis Willis Carrier tarafından icat edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*