Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

iki nedenle meydana gelebilir. Bu nedenlerin ilki; polen, toz, hayvan tüyü ve diğer alerjenlere maruz kalan burun içinde yer alan kan damarları şişer ve bu da burun tıkanıklığına neden olur. İkincisi ise; yine alerjik ya da nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklara bağlı olarak mukus üretiminin azalması sonucu oluşur.

Burun tıkanması, , , ve ağızdan nefes alıp vermek zorunda kalmak gibi sorunlara neden olabilir. Tıkalı olan burnunuzu açmak için yapabileceğiniz bazı yöntemler var. Fakat kanla birlikte görülüyorsa ya da burnunuz 10 günden fazla bir süredir tıkalıysa kesinlikle doktora görünmelisiniz.

olarak bilinen tuzlu suyu kullanarak burun tıkanıklığınızı açabilirsiniz. Yarım bardak ılık suda erittiğiniz yarım çay kaşığı tuzu burnunuza damlatarak burnunuzda oluşan tahrişi azaltabilir ve burun tıkanıklığınızı azaltabilirsiniz. Tuzlu suyu burnunuza şiddetli bir şekilde çekmekten kaçınmalısınız. Tuzlu su, mukusun dışarı atılmasına yardımcı olur ve genellikle çocuklarda da burun tıkanıklığının geçirilmesi için sıkça kullanılır.

burun-tikanikligi-buhar

Burun tıkanıklığınızı gidermek için bir damlanız varsa sırt üstü yatarak birkaç damla damlanızdan damlatıp bekleyin. etkisini 5-10 dakika içinde göstermeye başlayacaktır. Sakinleştirici etkisi olduğu bilinen papatya çayının buharını tıkalı burnunuza tuttuğunuzda burnunuz kısa bir süre içinde açılacaktır. Bir tencerede 2-3 bardak dolusu su doldurarak kaynatabilir ve kaynattıktan sonra ocağı kapattıktan sonra 10 dakika kadar soğumasını bekleyebilirsiniz. Daha sonra su ılındıktan sonra 6-7 papatya çayı poşetini suya koyarak tencerenin kapağını kapatarak 5 dakika beklemelisiniz. Daha sonra tencerenin kapağını açarak gelen buharı içinize çekebilir ve burnunuzla solumaya çalışabilirsiniz. Buhar geçinceye kadar bu işlemi tekrar etmeniz faydalı olacaktır.

burun-tikanikligi

Burun tıkanıklığına kesin çözüm olan bir diğer yöntem ise kuşkusuz ki soğandır. Soğan, aynı bir mentol gibi burun tıkanıklığını açmakta çok etkili bir yöntemdir. Soğan kokusu, burun kanallarında biriken mukusu yumuşatarak akmasına ve bunun sonucunda burunun açılmasında faydalı olur. Soğanı kullanırken gözlerinizin etkilenerek yanmaması için hafif nemli bir peçete ya ha havluyu göz bandı olarak da kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*