Burun Estetiği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

hangi durumlarda yapılır?

estetiği ameliyatı yani diğer bir deyişle Rhinoplasty, burunu yeni bir şekillendirme ameliyatıdır. Kişiyi rahatsız eden burun ucundaki düşüklük burun sırtındaki çıkıntı ya da kartal burun dediğimiz gibi burun üstündeki tepe gibi çıkıntılar, burnun uzun olması, burnun ucunun geniş olması, burun kenarlarının çok geniş olması giib bir çok problem bu ameliyatlarla düzeltilebilir.

Burada en önemli husus, bütün bu yeniden şekillendirmeyi yaparken burunun görünümünü yanı sıra sağlık ve fonksiyon açıdan da en güzel sonucu elde etmektir. Burda mümkünse var olan burun kemik eğriliğini düzeltmek aynı esnada burun etini küçültmek hastamızın hem sağlık hem estetik açıdan mutlu olmasını sağlamaktır. En önemli konu da estetikte doğal görünümü yakalamaktır. Yüz ile uyumlu burun elde etmektir.

burun-estetigi

Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Burun estetik ameliyatlarında sıklıkla kullanılan iki ayrı teknik vardır. Açık teknik, burnun orta kısmında küçük dikişlerin sonucunda yer aldığı burnun cildinin kaldırıldığı tekniğidir. İkincisi ise kapalı teknik ameliyatı dediğimiz, tamamen bütün kesirlerin burun içerisinde yer aldığı görünmediği tekniktir. Her iki teknikte de önemli olan şey cerrahın hangi teknikte kendisini daha rahat hissettiği ve hangi burun için hangi tekniğin uygun olduğuna karar vermesidir.

Açık tekniğin ya da kapalı tekniğin birbirine daha üstün olduğunu söylemek, ya da kapalı teknik kullanan cerrahın daha deneyimli ya da açık teknik kullanan bir cerrahın daha deneyimli olduğunu söylemek çok doğru bir yaklaşım olmaz. İki tekniğinde geçerli olduğu ve iyi sonuçlar elde edilebildiği bilinmelidir. Ancak ağırlıklı şekilde açık teknik kullanılmalıdır. Çünkü açık teknikte özellikle burun ucundaki yapılara daha kontrollü müdahale edilebildiği için açık daha çok tercih edilmelidir.

Revizyon burun estetiği ameliyatı nedir?

Revizyon burun estetiği ameliyatı, özellikle burnunda istemeyerek de olsa bir ameliyat geçirmiş ve bu ameliyatın mutlu olmayan bir deformite oluşmuş veya başka bir nedenden kaynaklanan görüntüden dolayı rahatsızlık hissediyorsa hasta, o yüzden revizyon burnu estetiği ameliyatı arayışına giriyor. Bu yeniden yapılandırma anlamına geliyor. Kanatta bir çöküklük olabiliyor, tek tarafta çöküklük olabiliyor. Hasta nefes almakta zorlanabiliyor. Burda burun yeniden yapılandırma olayına gidilir. Bir de rötuş ameliyatı var. Rötuş ameliyatı dediğimiz ameliyat, bütün Dünya’da burun sonrası 6 ay 1 sene sonra başarılı olmuş olan burun estetiğine bir nüans vermek veya bir kemik parçasını törpülemek gibi duruma rötuş diyoruz.

Revizyon ameliyatlarında genellikle burunlar gerçekten kötü burunlar oluyor. Halk arasında deyimiyle çökmüş, sarkmış, eksik alınmış veya iyi olmamış ameliyatlar sonrası yapılan ameliyatlardır.

Burun estetiği ameliyatının riski var mı?

Her konuda olduğu gibi burun estetiği ameliyatlarında kendisine ait riskleri var. Elbette her ameliyatta riskler var. Ancak burun estetik ameliyatının kendisiyle ilgili riskleri hastayı esas korkutan faktörler. Ya elimdeki burundan olursam daha iyi bir sonuç elde edersem diye hastaların ister istemez korkuları var. Nitekim haksız değiller. Çevrenizde bir çok yüzüne uygun olmayan kötü yapılmış, ya da sonucu iyi sonuçlanmamış bir çok burun ameliyatı sonuçları görmektesiniz. Eğer iyi bir burun ameliyatı sonucu elde etmek istiyorsanız iyi bir planlama yapmalıyız.

Burun estetik ameliyatlarının da elbette riski var. Ancak siz bu riski sıfıra indirememenize rağmen minimuma indirebilirsiniz. Tıpkı iyi bir uçağa biner gibi. İyi bir havayolu şirketi seçmek. Ancak hiçbir zaman riski sıfıra indiremezsiniz. İyi bir cerrahın elinde deneyimli bir elde, burun ameliyatlarının riski minimuma iner. Belki bir revizyon cerrahisi gerekmez ancak rötuş gerektirir. Eğer cerrah ameliyat yapıyorsa bu tür sonuçlarda elde edecektir. Çünkü yapılan işlem doku üzerine çalışma üzerine kuruludur. Bu riskleri minimuma indirmek mümkündür.

Burun estetiği ameliyatının ardından iyileşme süreci nasıldır?

Burun estetik ameliyatlarında iyileşme süreci kısa dönem ve uzun dönem olmak üzere ikiye ayrılır. Kısa dönem dediğimiz iyileşme süreci, 1 hafta 10 günlük süreçtir. Hastanın pasuman gerektiren dönemidir. İlk bir haftanın bitiminde burun üzerindeki kalıp, hasta tamamen sokakta yürürken hiç ameliyat olmamış gibi dolaşabilir. Eğer burun içine silikon konulmuş ise 2-3 gün tutulmakta daha sonrasında çıkartılmaktadır.

Ağrı bu ameliyatlarda en az gördüğümüz şikayettir. Silikonların çıkması sırasında hasta tabi ki akıntının verdiği rahatsızlık hissi duyar. Ancak şiddetli ağrı sızı duymaz. Ancak rinopilastinin uzun dönem iyileşme dönem dediğimiz 6 ay 1 yıllık süreci hastaların en sabırsız olduğu dönemdir. Çünkü herkes ameliyat sonrası durumu bir an önce görmek ister. Ancak ne yazık ki doku iyileşmesi uzun sürmekte. Ortalama 6 ay 1 yıl gibi bir süre bekledikten sonra yapılan iş kendini göstermektedir. Kişiden kişiye göre değişen bir zamanlamada söz konusudur.

Bu yazı 24 Ekim 2016 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 1.994 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*